W ramach badań przeprowadzonych przez Agri Insight Poland na prośbę firmy Intermag, polscy rolnicy coraz częściej wspomagają swoje uprawy odżywiając je dolistnie. Jednak różnie to wygląda w poszczególnych grupach upraw.

Najwięcej w naszym kraju uprawiamy zbóż. Zajmują one powierzchnię około 7 mln 205 tys. ha. Z badań wynika, że na 33 proc. plantacji wykonuje się zabiegi dokarmiania dolistnego. W tej grupie upraw najczęściej rolnicy sięgają po mocznik oraz siarczan magnezu. Średnia liczba zabiegów wynosi 1,36/ha , natomiast średni koszt zabiegów nawożenia nalistnego wynosi 52,3 zł/ha.

Zdecydowanie więcej zabiegów wykonuje się w rzepaku. Szacowana powierzchnia upraw wynosi 812 tys. ha. Na 82 proc. upraw stosuje się nawozy dolistne. Średnio na jednym hektarze wykonuje się 2,03 zabiegów. Koszt ich oszacowany jest na około 96,9 zł/ha. Najczęściej producenci rzepaku sięgają po siarczan magnezu oraz preparaty zawierające bor.

Z roku na rok rośnie również ilość wykonywanych zabiegów w kukurydzy. Powierzchnia uprawy już trzeci rok z rzędu przekracza 1 mln ha. Z przeprowadzonych badań wynika, że na 64 proc. upraw przeprowadzono przynajmniej jeden zabieg odżywiania dolistnego. Średnio - 1,24 zabiegów na ha. Średni koszt nawożenia to 59,6 zł/ha. Najczęściej w kukurydzy rolnicy stosują mocznik i siarczan magnezu. W tej grupie upraw coraz częściej rolnicy sięgają również po preparaty wieloskładnikowe w tym zawierające cynk.

Najczęściej po nawozy dolistne sięgają sadownicy. 88 proc. upraw jest odżywianych w ten sposób. Dominuje nawożenie mocznikiem, chlorkiem wapnia oraz saletrą wapniową. Powierzchnia upraw sadowniczych szacowana jest na 171 tys. ha. Średnia liczba zabiegów na ha wynosi 5,1. Natomiast średni koszt nawożenia hektara sadu to 193,6 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!