PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Innowacyjność w rolnictwie – gdzie jest na nią miejsce?

Innowacyjność w rolnictwie – gdzie jest na nią miejsce? Uczestnicy panelu. Fot. CKP

– Jednym z naszych priorytetów jest niwelowanie różnic w produktywności, a do tego potrzebna jest innowacyjność. Jak ją postrzegamy? Czy jest na nią miejsce w polskim rolnictwie? – pytał prowadzący debatę pt: „Nawozy, Rolnik, Nauka. Źródła budowania przewagi konkurencyjnej w rolnictwie” dr Zenon Pokojski – koordynator Centrum Kompetencji Puławy oraz wiceprezes Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” podczas WELCONOMY Forum Gospodarczego w Toruniu.Według Marka Zagórskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, innowacyjność to klucz do wzrostu efektywności gospodarki. – To niewątpliwie jedno z najważniejszych wyzwań, które przed nami stoi. Musimy być bardziej efektywni, a wykorzystywanie innowacyjnych technologii jest kluczowe. Rolnictwo to dziś branża szalenie innowacyjna, która na pewno potrzebuje większych środków na inwestycje w gospodarstwach – podkreślał Zagórski.

Prof. Janusz Igras, dyrektor naukowy w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych w Puławach oraz przewodniczący rady naukowej w Centrum Kompetencji Puławy dodał, że dowodem na doskonałe rozumienie innowacyjności przez polskich naukowców i przedsiębiorców jest dziś rolnictwo precyzyjne. - Coraz częściej mówi się o inteligentnych nawozach. Chodzi o to żeby produkować nawozy dostosowane do wymagań roślin i jakości gleby. My to rozumiemy i takie nawozy powstają chociażby w zakładach Grupy Azoty. Ale bardzo ważne jest też dostarczanie rolnikom wiedzy na ten temat i m.in. tym zajmujemy się w Centrum Kompetencji.

Temat kształcenia i doradztwa kontynuował dr Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Jeśli chodzi o środki doradztwa rolniczego to one są elementem całego systemu i chcemy dostosować je do realiów. Wliczają się w to wszelkie formy organizacyjno - prawne. Tak jak dziś różnorodne jest rolnictwo, takie też musi być doradztwo. Nauka i odpowiedni transfer jej zasobów do przedsiębiorców rolnych to klucz do poprawy produktywności – mówił dr Zarudzki.

W dyskusji udział wziął również dr inż. Jacek Ciubak, prezes zarządu firmy Fosfan S.A. – Wszystko przed nami i nawet nie spodziewamy się ile jeszcze w kwestii innowacyjności możemy zrobić. – podsumował zapytany o rolę innowacyjności w branży nawozowej dr inż. Ciubak.

Organizatorem forum WELCONOMY jest Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Henryk 2016-03-09 16:21:47
  Jurgiel nie taki nowy minister rolnictwa, to przecież powtórka z historii, o kórej zapomniał vdan.
 • vdan 2016-03-08 20:51:23
  Witek? nie za szybko strzelasz do nowego ministra?. Po 120dniach w ministarstwie nikt, nawet TY !! nie zrobiłby więcej niż obecny minister, więć po co ten lament. Nie popieram pisioró ani niko innego, nawet kodpeopeesel. Ale pamiętaj kto zostawił rolnikó bez dopłat !!
 • rolnick 2016-03-08 16:45:27
  Jak widać zdania podzielone ale moje jest takie że innowacyjność to jest przede wszystkim rozwój technologii a co za tym idzie też produktów np nawozowych. Co później daje lepszą efektywność
 • Witek 2016-03-08 16:37:47
  Jak to gdzie innowacyjność w rolnictwie?, a zazielenienie kraju, trójpolówka, chów przyzagrodowy drobnostadkowy i to na wybiegach, pseudo ekologia, popieranie małorolnych gospodarstw, walka z wielkotowarową, intensywną produkcją zwierzęca itp. to nie innowacyjność na skalę Jurgiela ????
 • Darek 2016-03-08 14:44:38
  Według mnie innowacyjność to uwstecznienie. Na 45 ha TUZ hoduję owce. Mam 200 maciorek merynosów. Karmię sianem i sianokiszonką. Reszta idzie na sprzedaż. Dostaję dopłaty za zazielenienie, młodego rolnika, bezpośrednią plus ochrona ras rodzimych. Do tego 15 ha obsiewam jęczmieniem ozimym i mieszankami. Efektywność żadna. Tylko na koncie sporo kasy. Dopłata za całość około 150 tysi za ubiegły rok. A jeszcze się sprzeda młode. Jak zabiorą dopłaty po 2020 to się skończy sielanka.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.233.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!