Według Marka Zagórskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, innowacyjność to klucz do wzrostu efektywności gospodarki. – To niewątpliwie jedno z najważniejszych wyzwań, które przed nami stoi. Musimy być bardziej efektywni, a wykorzystywanie innowacyjnych technologii jest kluczowe. Rolnictwo to dziś branża szalenie innowacyjna, która na pewno potrzebuje większych środków na inwestycje w gospodarstwach – podkreślał Zagórski.

Prof. Janusz Igras, dyrektor naukowy w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych w Puławach oraz przewodniczący rady naukowej w Centrum Kompetencji Puławy dodał, że dowodem na doskonałe rozumienie innowacyjności przez polskich naukowców i przedsiębiorców jest dziś rolnictwo precyzyjne. - Coraz częściej mówi się o inteligentnych nawozach. Chodzi o to żeby produkować nawozy dostosowane do wymagań roślin i jakości gleby. My to rozumiemy i takie nawozy powstają chociażby w zakładach Grupy Azoty. Ale bardzo ważne jest też dostarczanie rolnikom wiedzy na ten temat i m.in. tym zajmujemy się w Centrum Kompetencji.

Temat kształcenia i doradztwa kontynuował dr Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Jeśli chodzi o środki doradztwa rolniczego to one są elementem całego systemu i chcemy dostosować je do realiów. Wliczają się w to wszelkie formy organizacyjno - prawne. Tak jak dziś różnorodne jest rolnictwo, takie też musi być doradztwo. Nauka i odpowiedni transfer jej zasobów do przedsiębiorców rolnych to klucz do poprawy produktywności – mówił dr Zarudzki.

W dyskusji udział wziął również dr inż. Jacek Ciubak, prezes zarządu firmy Fosfan S.A. – Wszystko przed nami i nawet nie spodziewamy się ile jeszcze w kwestii innowacyjności możemy zrobić. – podsumował zapytany o rolę innowacyjności w branży nawozowej dr inż. Ciubak.

Organizatorem forum WELCONOMY jest Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!