Profesor Witold Grzebisz z UP w Poznaniu określa potas jako programator plonu, a fosfor jest obok azotu jego wykonawcą. Według tego stwierdzenia nie powinniśmy dopuszczać do niedoboru potasu dla roślin.

Gleby lekkie, piaszczyste słabo wiążą potas przez kompleks sorpcyjny przez co jest on z nich wymywany.W późniejszym okresie wegetacji niedostateczne zaopatrzenie roślin w potas występuje w okresach posusznych, przy nierównomiernym rozkładzie opadów. Ujawnia się on także przy nadmiernym zagęszczeniu ziemi w warstwie ornej.

W zbożach niedobór potasu objawia się chlorozą krawędzi i wierzchołków liści starszych, w zaawansowanym stadium przechodzącą one w nekrozy. Występuje też zahamowanie wzrostu roślin, a nawet ich obumieranie.

W uprawach jęczmienia, chlorozy i nekrozy na brzegach liści mogą być mylone z pasastością liści jęczmienia. U pszenżyta i żyta podobne objawy może powodować naczyniowa pasiastość liści zbóż.

Po zaobserwowaniu objawów niedoboru interwencyjnie możemy zastosować nawożenie dolistne nawozami płynnymi takimi jak np.: Adob PK, Agravita Potasowa, FoliQ K Potasowy, UNI PK 10:18, Wuxal Top K, przy czym dawkę powinniśmy podzielić na minimum 2 zabiegi.

Podobał się artykuł? Podziel się!