PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jesienią rzepak dokarmiaj borem dwukrotnie

Jesienią rzepak dokarmiaj borem dwukrotnie Rzepak jesienią najlepiej dokarmiać borem dwukrotnie; Fot. Katarzyna Szulc

Przy długiej jesieni wskazane jest powtórzenie dokarmiania rzepaku mikroelementami. W takich warunkach rzepak buduje większą biomasę, przez co większe są jego potrzeby pokarmowe. Dwukrotna aplikacja jesienna boru jest jak najbardziej wskazana.Przeważnie w takcie sezonu wegetacyjnego rzepaku, bor podaje się 3-4 czasem 5-krotnie w mniejszych dawkach, stosując od 100–250 g B/ha. Bor jest pierwiastkiem bardzo mało ruchliwym i słabo się przemieszcza w roślinie. Dla uzyskania odpowiedniej skuteczności, najlepiej jest przeprowadzić zabieg opryskiwania przy wilgotności powietrza w granicach 60-80 proc.

Pierwszy termin aplikacji nawozów dolistnych przypada jesienią w fazie, gdy rzepak wykształci ok. 5-7 liści (BBCH 15–17). Kolejny zabieg przeprowadza się na kilka tygodni przed spoczynkiem zimowym.

Spośród nawozów dolistnych dostarczających bor do wyboru jest np.: Adob Bor, Foliq Bor, Arysta Bor, Ekolist mono Bor, Agravita Bor.

Bor można z dobrym skutkiem aplikować dolistnie w formie pojedynczego lub wieloskładnikowego nawozu zawierającego w swoim składzie ten mikroelement. Przy wyborze nawozu warto zwracać uwagę i kierować się zawartością składników w przeliczeniu na czysty składnik.

Przy doborze nawozów dolistnych należy zwrócić uwagę na formę nawozu. Mikroelementy są szybciej pobierane przez rośliny z chelatów, a te działają bardzo efektywnie w temperaturze powyżej 15°C. Zatem, w zależności od temperatur we wczesnym jesiennym zabiegu dokarmiania aplikuje się najpierw chelaty, a w momencie niższych temperatur, w późnojesiennym sole.

Niedobór boru jest przyczyną zaburzenia wzrostu i rozwoju korzenia oraz części nadziemnych roślin. Niewystarczający poziom składnika będzie powodował zahamowanie tworzenia łuszczyn oraz niską zawartość nasion w łuszczynie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • mario 2017-10-24 11:04:36
    Nie chciałbym nikogo krytykować, ale wydaję mi się, że od redakcji czasopisma które kształtuję wpływa na agrotechnikę rolniczą wymaga się więcej odpowiedzialności i znajomości rynku. W artykule napisano o aplikacji boru w rzepaku, oczywiście jest to ważne, b. ważne, ale niech mi ktoś powie czy widział kiedykolwiek bor w formie chelatu??? boru nie da się schelatować i żadna firma nie ma boru w chelacie, więc szerzenie info że bor w chelacie jest najlepszy to jawne wprowadzanie nas w błąd
  • putin 2017-10-24 10:24:31
    Dwa razy borem dwa razy skracaj chwasty dwuliścienne na dwa razy osobno na jedno liścienne nawóz pod korzeń po wschodach pole uwałuj kamienie pozbieraj kilka razy zlustruj i to wszystko jesienią , a o mszycach ślimakach myszach i innych gadach nie zapomnij .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!