Bor wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój systemu korzeniowego, a także, odpowiada za transport węglowodanów i gospodarkę wodną roślin.

Niedobór boru powoduje słabszy rozwój i powstawanie pustych przestrzeni w korzeniach roślin. Braki boru to także ograniczenie rozwoju korzeni bocznych. Słabiej rozwinięty system korzeniowy to gorsze pobieranie składników pokarmowych i większa podatność na przemarznięcia w czasie zimy. Ponadto przy niedostatecznym zaopatrzeniu w bor rośliny dysponujące słabiej rozwiniętym korzeniem gorzej radzą sobie w warunkach stresowych w okresie wiosennych suszy.

Bor jako pierwiastek mało ruchliwy dobrze jest aplikować dolistnie. Zaleca się go podawać najlepiej w trzech dawkach i pierwszy termin przypada jesienią w fazie, gdy rzepak wykształci ok. 5-7 liści (BBCH 15–17).

Spośród nawozów dolistnych do wyboru jest np.: Adob Bor, Foliq Bor, Arysta Bor, Ekolist mono Bor, Agravita Bor. Ponadto inne nawozy dolistne oferowane przez firmy nawozowe dedykowane do jesiennego stosowania zawierają w składzie różne mikroelementy, w tym także bor. Przy wyborze nawozu warto zwracać uwagę i kierować się zawartością składników w przeliczeniu na czysty składnik.

Nawozy dolistne można zastosować w zabiegu łączonym, np. ze środkiem ochrony roślin. Dla uzyskania odpowiedniej skuteczności, najlepiej jest przeprowadzić zabieg oprysku przy wilgotności powietrza w granicach 60-80 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!