PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kalibracja opryskiwacza do nawozów płynnych

Kalibracja opryskiwacza do nawozów płynnych

Nawozy płynne (np. RSM, roztwór mocznika) są cięższe od wody. Aby skalibrować opryskiwacz do takiego zabiegu należy odpowiednio zwiększyć ciśnienie bądź skorygować dawkę cieczy (l/ha) lub wydatku rozpylacza (l/min) przy użyciu współczynnika przeliczeniowego.Do rozlewania nawozów płynnych wykorzystuje się standardowe opryskiwacze polowe (jedynym warunkiem, który musi spełniać opryskiwacz wykorzystywany do takich zabiegów jest odporność układu cieczowego na korozję). Tabele wydatków jednostkowych rozpylaczy odnoszą się najczęściej do czystej wody, tj. płynu o gęstości 1 kg/l (lub g/cm3). Tymczasem nawozy płynne są cięższe od wody, a więc charakteryzuje je wyższa gęstość. W efekcie, przy ciśnieniu ustawionym dla wody, wydatek rozpylaczy jest niższy.

Aby uzyskać zamierzoną dawkę płynnego nawozu na hektar, opryskiwacz należy skalibrować. Można dokonać tego dwoma sposobami.

Pierwszy sposób polega na korekcji ciśnienia cieczy w zależności od gęstości roztworu (tabela 1). Opryskiwacz kalibrujemy przy użyciu wody, tak aby otrzymać odpowiednią dawkę cieczy opryskowej na hektar. Następnie odczytujemy z tabeli, jakie ciśnienie należy ustawić aby zachować zamierzoną dawkę w trakcie wykonywania oprysku nawozem o danej gęstości.

Przykład: Jeśli przy użyciu wody ustalono dla danego opryskiwacza ciśnienie 2 barów, to w trakcie oprysku nawozem o gęstości 1,3 g/cm3 ciśnienie należy zwiększyć do 2,6 bara.


Drugi sposób polega na wyznaczeniu właściwej dawki cieczy (l/ha) lub wydatku rozpylacza (l/min) przy użyciu współczynnika przeliczeniowego k.

Dawkę cieczy obliczamy wg wzoru:

Qk = k x Q

gdzie:
Qk - skorygowana dawka cieczy [l/ha]
k - współczynnik korekcyjny (patrz: tabela 2.)
Q - dawka cieczy [l/ha]


Wydatek cieczy obliczamy wg wzoru:

qk = k x q

gdzie:
qk - skorygowany wydatek rozpylacza [l/min]
k - współczynnik korekcyjny (patrz: tabela 2.)
q - wydatek rozpylacza [l/min]


Przykład: Zamierzona dawka RSM-28 to 150 l/ha. Gęstość RSM-28 wynosi 1,28 g/cm3. Z tabeli 2. odczytujemy wartość współczynnika korekcyjnego k = 1,13 dla cieczy o gęstości 1,28 g/cm3 a następnie podstawiamy do wzoru:
Qk = 1,13 x 150 = 169,5
Skorygowana dawka cieczy wynosi 169,5 l/ha. Oznacza to, że jeżeli wykalibrujemy opryskiwacz aby rozlewał 169,5 l/ha wody, to przy tych samych parametrach (rozpylacze, ciśnienie, prędkość jazdy) otrzymamy dawkę 150 l/ha nazowu RSM-28.


Informacja o gęstości nawozu płynnego znajduje się w jego karcie charakterystyki. Jeśli jednak jej nie znamy, możemy ją zmierzyć przy pomocy zwykłego aerometru do sprawdzania gęstości elektrolitu w akumulatorach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Damian 2017-04-02 12:52:08
    a kto ci powiedział ze kalibracje robi sie na duszach plaskostrumieniowych?robi sie na dyszach kropelkowych tyle ze na wodzie.
  • Krzysiek 2012-05-28 16:34:53
    Powyższe przykłady odnoszą się do stosowania standardowych rozpylaczy , których nie wolno stosować do rozlewania RSMu ponieważ poparzy rośliny. Do rozlewania RSMu stosuje się specjalne dysze wielootworowe lub węże rozlewowe. A do kalibracji używa się tabeli w specjalnie do RSMu oraz kryzy o odpowiednim otworem. Bo jak się ma do siebie ustawienie ciśnienia na wodzie używając rozpylaczy płaskostrumieniowych (np 12m lanca =24 rozpylacze otwór 0,3) do stosowania węzy rozlewowych (12m lanca 24 węże podwójne = 48 kryz o średnicy np 1mm)?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!