Arysta LifeScience została dystrybutorem preparatu Tytanit na wybranych zagranicznych rynkach, poinformował Hubert Kardasz, prezes zarządu Intermag sp. z o.o. Umowę podpisano na 10 lat.

- Prowadzimy pracę nad rejestracją Tytanitu w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Południowej, wierzę w sukces rynkowy tego stymulatora wzrostu - powiedział Kardasz.

Obecnie prowadzone są działania marketingowe produktu, a w stolicy Brazylii zostaną zaprezentowane wyniki prac badawczych i naukowych.

Tytanit ma zdobyć przede wszystkim takie kraje jak, Chiny, Tajlandia, Indonezja, Wietnam, Brazylia, Meksyk i Chile.

- Arysta ma dobrą pozycję, dobrze się rozumiemy i mam silne przekonanie, że razem osiągniemy sukces - powiedział Kardasz.

Kardasz przypomina, że na Tytanicie wykonano ponad 300 doświadczeń, które trwały wiele lat. W doświadczenia zaangażowany był m.in. Uniwersytet w Nitrze na Słowacji. W Polsce badania polowe prowadzono w stacjach w Tarnowie na pszenicy odmiany Muszelka, Karzniczce (pszenica Mulan) i w Radostowie na Bogatce. Stymulator testowano także na rzepaku ozimym (odmiany: Vision, Adriana, Chagall) i kukurydzy.

Kardas zauważa, że koszt na hektar użycia Tytanitu jest niewielki w porównaniu z konkurencją.

- Trudno jest sprzedawać biostymulatory, których koszt użycia na hektar sięga kilkudziesięciu dolarów, dlatego też wyruszamy z naszym produktem na rynki Azji i Ameryki Płd. - powiedział szef Intermag.

Tytanit będzie pozycjonowany na uprawy wielkoobszarowe, w tym na ryż i kukurydzę.

Firma wyprodukowała w tym roku 90 tys. litrów Tytanitu. Obroty tylko na tym produkcie zwiększyły się o 80 proc.
Produkcja ulepszonego Tytanitu rozpoczęła się w 2010 r. Tytanit jest pierwszym polskim stymulatorem wzrostu, który jest znany od 1989 r. Obecnie Intermag wprowadza na rynek ulepszony preparat, o zwiększonej odporności na działanie niskiej temperatury (do minus - 7°C), a także łatwiejszy w dawkowaniu.

Pierwsze publikacje na temat korzystnego wpływu tytanu na rośliny uprawne odnotowano 20 lat temu. Zainteresowanie tym pierwiastkiem w rolnictwie i ogrodnictwie stale rośnie.

W wyniku badań - informuje Intermag - dowiedziono, że plonowanie roślin traktowanych związkami tytanu wzrastało przeciętnie o 10-20 proc. W niektórych doświadczeniach - dotyczących jabłoni, kukurydzy i buraków cukrowych - plon pod wpływem jonów tytanu wzrósł o ponad 30 proc., a zawartość chlorofilu w liściach była o 16-65 proc. większa niż w kontroli. Dowiedziono także, że tytan łagodzi m.in. w pomidorach uszkodzenia herbicydowe, zwiększa plon suchej masy owoców, podnosi aktywność wielu enzymów i przyspiesza proces fotosyntezy. Źródłem tytanu dla roślin jest mineralny stymulator wzrostu Tytanit.

Od tego roku Intermag jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Biostymulatorów. Intermag jest w 100 proc. polskim producentem m.in. nawozów dolistnych i biostymulatorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!