Do fazy 4.-6. liścia przypada druga dawka nawożenia azotem, a kukurydza do fazy 6. liścia powinna być zaopatrzona w wystarczającą ilość składników pokarmowych. Bowiem formowanie pierwotnej struktury plonu obejmuje fazę od 6. do 12 liścia. W tym czasie kukurydza intensywnie się rozwija i ustala się liczba rzędów w kolbie oraz ziarniaków w rzędzie. Jest to moment, w którym kukurydza jest wrażliwa na niedobory azotu, potasu oraz wody. Niedostateczna ilość składników w konsekwencji może prowadzić do zmniejszenia liczby płonnych kwiatków w kolbie

Dlatego oprócz nawożenia doglebowego kukurydzę nawozi się dolistnie. Ważne jest jednak, aby dokarmianie dolistne azotem oraz mikroelementami przeprowadzić w odpowiednim terminie. Do oprysku przystąpić można kiedy kukurydza wykształci 5. liść, gdyż właśnie w tym czasie zaczyna pojawiać się zawiązek kolby. Dlatego właśnie aplikacja nawozu azotowego w fazie 5-6 liści lub trochę później może korzystnie wpłynąć na liczbę ziarniaków w kolbie.

Generalnie, jeśli wykorzystuje się tradycyjny sprzęt, kukurydzę jest się wstanie dokramiać do 9-10. liści. Jednak potencjał plonotwórczy kolby buduje się do 12. liścia i dokarmianie w fazie 9-10. liścia azotem nie wpłynie już na jego wielkość. Dokarmianie w tym terminie ma zmniejszyć redukcję powstałych zawiązków plonotwórczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!