Wapnowanie wykonuje się zwykle tuż po żniwach. To najlepszy czas na ten zabieg, gdyż warto go przeprowadzić na ściernisku, co umożliwia dobre wymieszanie nawozu z glebą podczas uprawek pożniwnych. To także odpowiedni moment na wykonanie badania gleby również pod kątem aktualnego odczynu i szybkie zareagowanie na ewentualne (częste) zakwaszenie. Może się jednak okazać, że wapnowania nie da się zrealizować w planowanym terminie. Powód? Jeśli ktoś nie zamówi wapna odpowiednio wcześniej, tuż po żniwach może długo na nie czekać. Problem ten dotyczy zwłaszcza tych produktów, które są najpopularniejsze.

Ceny nawozów wapniowych nie są bardzo wysokie. Średnio za sypkie nawozy, takie jak np.: wapno węglanowe loco kopalnia zapłacić należy 16-35 zł/t, za węglanowo-magnezowe - 30-40 zł/t, a za kredę nawozową - 55 zł/t. Doliczyć do nich trzeba jednak koszt transportu, który może stanowić nawet 70 proc. finalnej ceny wapna dowiezionego do gospodarstwa - przeważnie będzie to dodatkowo 2,5-3 zł/km. Jeśli kopalnia znajduje się np. 100 km od gospodarstwa, wówczas rolnik zapłaci za transport w obie strony 600 zł. Koszty te można obniżyć o połowę, jeżeli firma przewozowa znajdzie transport w jednym kierunku. Ładunek zwrotny łatwiej jest znaleźć w regionach silnie zurbanizowanych, np. na Śląsku, a także w przypadku mniejszych odległości - w gospodarstwach zlokalizowanych blisko kopalni, a więc zwykle w południowych częściach Polski.

PROBLEM Z TRANSPORTEM

Dlaczego podczas żniw lub tuż po nich rolnicy mogą spotkać się z problemami w dostawie wapna nawozowego? Przyczyn takiej sytuacji jest kilka, ale najważniejszą stanowi logistyka. Wapno nawozowe jest towarem objętościowym, zamawianym w dużych ilościach. Dodatkowo w czasie żniw zmniejszony jest dostęp do floty samochodowej z powodu przewozu surowców rolnych, takich jak zboże i rzepak.

Zatem na cenę wapna nawozowego ma wpływ zarówno wielkość zamawianej partii wapna, odległość od kopalni, jak i region, w którym zlokalizowane jest gospodarstwo. Problem z dostępnością dotyczy jednak nawozów najbardziej popularnych na rynku, które są po prostu tanie i dodatkowo nadają się do stosowania na wszystkich rodzajach gleb. Najczęściej jest to wapno typu węglanowego czy węglanowo-magnezowe. Bardzo rzadko rolnicy stosują wapno nawozowe w formie granulatu, bo jest ono dużo droższe (średnia cena ok. 300 zł/t) i często przeznaczone raczej do utrzymania pH gleby, a nie jej podniesienia.