Wiosną w rzepaku pierwszy zabieg dokarmiania mikroelementami przeprowadza się w fazie rozety do formowania pędu głównego włącznie. Drugi zabieg nalistny wykonuje się w fazie końca formowania pędu głównego na przełomie początku pąkowania, wtedy oprócz kolejnej dawki boru podaje się też mangan. Do tygodnia przed kwitnieniem dokarmia się rośliny żelazem, miedzią i cynkiem.

Nawet jeśli stosowano dokarmianie dolistne mikroelementami w fazie rozety to nie powinno rezygnować się z zabiegu na zielony pąk, szczególnie borem. Jest to pierwiastek mało ruchliwy i nie zdąży przemieścić się ze starszych liści, które rzepak gubi gdy rusza z wiosenną wegetacją.

Dlatego warto wykonać przynajmniej dwa, a lepiej trzy zabiegi zasilające borem. Nawożąc tym mikroskładnikiem zaleca się stosowanie około 0,5 kg B/ha w jednym zabiegu dolistnym. Bor można z bardzo dobrym skutkiem aplikować dolistnie w formie pojedynczego lub wieloskładnikowego nawozu zawierającego w swoim składzie ten mikroelement.

Zasadowy odczyn gleby obniża dostępność boru, czyli obniżenie dostępności składnika powoduje także nadmierne wapniowanie. Dlatego wapnując glebę trzeba wziąć pod uwagę, że dostępność boru w glebie, która zazwyczaj i tak nie jest wysoka ulegnie zmniejszeniu. Stąd wiosną wskazane jest odżywianie borem roślin rzepaku w formie dokarmiania dolistnego.

Rzepak jest rośliną wysoce wrażliwą na brak boru. Jego niedobór jest przyczyną zaburzenia wzrostu i rozwoju korzenia oraz części nadziemnych roślin. Niewystarczający poziom składnika powoduje zahamowanie tworzenia łuszczyn i niskiej zawartości nasion w łuszczynie, co może prowadzić do spadku plonu.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Zabierz głos w temacie: bor

Podobał się artykuł? Podziel się!