Kompost to nawóz organiczny powstały w wyniku mineralizacji (rozkładu) resztek roślinnych. Każdy szanujący się ogrodnik czy działkowiec powinien w zakątku swojego ogrodu posiadać kompostownik.

Człowiek od wieków do nawożenia roślin stosował nawóz organiczny. Podpatrując naturę i obieg materii organicznej, zdał sobie sprawę, że rozkładające się obumarłe rośliny dostarczają innym niezbędnych składników odżywczych. W przypadku nieustannego stosowania sztucznych nawozów i środków ochrony roślin, gleba staje się uboga w próchnicę oraz następuje zachwianie jej równowagi biologicznej. W takich warunkach rośliny są osłabione, porażane przez szkodniki i choroby.

Kompostowanie odpadów organicznych jest korzystne zarówno dla naszego ogrodu jak i środowiska naturalnego. Główną rolę w przerabianiu materii organicznej na nawóz odgrywają: mikroorganizmy glebowe, grzyby, dżdżownice i pędraki. Wystarczy tylko posiadać trochę wiedzy odnośnie tego, co możemy wykorzystać i jak kompostować.

Podstawowym kryterium jakie obowiązuje przy zakładaniu kompostownika, to jego estetyczność. Nie może on stać się śmietnikiem i brzydko pachnieć. Pryzma kompostowa powinna znajdować się na uboczu. Dobrym rozwiązaniem będzie jej ogrodzenie, np. z desek lub żerdziowego płotu. Kompostownik warto dookoła obsadzić jakimiś krzewami lub pnączem. Dobrym rozwiązaniem będą krzewy jagodowe (porzeczka, agrest, aronia), które będą korzystać z dobrodziejstw kompostu, a my z dorodnych owoców. Dno kompostownika, dla dobrej cyrkulacji powietrza, ściółkujemy słomą, gałęziami i nakładamy na to siatkę.

W małych ogrodach i na działkach polecić można o różnej pojemności plastikowe kompostowniki. Nie zajmują one dużo miejsca, są funkcjonalne i przede wszystkim estetyczne. Wadą ich jest ograniczona ilość uzyskanego kompostu.

Na kompost możemy wrzucać prawie wszystko, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Dosypywane odpady zawsze mieszamy, dodając na przemian różne warstwy. Części zielone takie jak: liście, skoszona trawa, chwasty, obierki warzyw i owoców, resztki kuchenne (skorupki po jajkach, fusy po kawie i herbacie) zawsze przykrywamy ziemią lub trocinami i mocno podlewamy. Grube części roślin, które bardzo wolno rozkładają się jak gałęzie, pędy kukurydzy, kapustnych warto najpierw rozdrobnić.