PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Korekta nawożenia azotowego

Korekta nawożenia azotowego

Autor: farmer.pl/anko

Dodano: 24-03-2014 10:31

Tagi:

Precyzyjne ustalenie wielkości optymalnych dawek nawożenia azotowego nie należy do spraw prostych. Jeszcze większe trudności są z wyznaczeniem odpowiednich terminów ich stosowania. Nic wiec dziwnego, bo azot to pierwiastek bardzo mobilny w środowisku i jego ruchliwość, przyswajalność i dostępność zależy od wielu czynników.Najczęściej planując całkowitą dawkę nawozów azotowych pod konkretną roślinę z góry zakładamy procentowy udział poszczególnych dawek. Najczęściej decydujemy się na aplikacje azotu w 2 -3 dawkach, w ustalonych dla danego gatunku fazach rozwojowych.

Najważniejsze by rośliny były zaopatrzone w azot w tzw. fazach krytycznych. Niedobór tego pierwiastka w tej fazie prowadzi do redukcji stopnia wykształcenia elementów struktury plonu. Jeśli roślina nie będzie w stanie pobrać tego składnika do wystąpienia tej fazy grozi to nieodwracalnym spadkiem plonu, którego nie jesteśmy w stanie wyrównać w późniejszym okresie.

W glebie zachodzą ciągłe przemiany azotu. Tempo oraz przebieg tych przemian zależą od wielu czynników zarówno siedliskowych jak i wilgotnościowo -termicznych. Z tego też powodu ustalenie dawki nawozowej nie jest łatwe, jeszcze trudniejsze jest wyznaczenie jego optymalnego terminu.

Z reguły rolnicy praktykują od lat sprawdzony przez siebie model, lub robią to na przysłowiowe oko kierując się intuicją. Dla warunków standardowych podział ten jest jak najbardziej uzasadniony i daje z reguły pozytywne efekty. Bardzo często jednak w zależności od panujących warunków musimy wykonać pewną korektę nawożenia azotowego.

Pierwszą zmianę w tym roku większość rolników zastosowała już po zimie. Ciepła jesień i łagodna zima wpłynęły na silne rozkrzewienie większości zbóż ozimych. Tegoroczna dawka wiosenna azotem musiała być zredukowana by nie pobudzać bardziej do krzewienia, a raczej dostarczyć roślinom bieżące odżywianie.

W rzepaku w tym roku obserwowano odmienną sytuację. W tych rejonach gdzie na rzepak w styczniu spadł marznący deszcz lub w okresie mrozów była skąpa okrywa śniegowa rośliny po zimie odznaczały się dużą utratą liści z rozety. Należało przede wszystkim jak najszybciej wykonać nawożenie azotowe (wielu zdecydowało się na nie pod koniec lutego), by pobudzić rośliny do szybkiego odbudowania aparatu asymilacyjnego.

W trakcie pełnej wegetacji obliczone wcześniej pozostałe dawki azotu również koryguje się ze względu na ocenę wizualną plantacji. Najczęściej robi się to wzrokowo analizując natężenie barwy liści lub ogólnie na podstawie tempa rozwoju roślin. Ocena ta jednak bywa zawodna.

Przede wszystkim widoczne oznaki niedoborów azotu są już zaawansowanym sygnałem niedożywienia rośliny i nasza reakcja na to zjawisko będzie opóźniona. Jeśli rośliny będą niedożywione w okresie krytycznym dla jej rozwoju, odbije się to negatywnie na plonie.

Ponadto, różne odmiany posiadają różny odcień barwy i różne tempo rozwoju, zwłaszcza początkowego. Wpływ na ogólną barwę liści ma również zawartość magnezu, siarki czy wielu mikroelementów. Co więcej, również początkowe objawy niektórych chorób mogą być mylone z objawami niedoboru azotu.

Jak zatem precyzyjnie oznaczyć stopień odżywienia roślin?

Istnieje wiele metod, żadna nie jest precyzyjna i każda z nich obarczona jest jakimś błędem. Nie mniej jednak jest bardziej miarodajna niż ocena wizualna.

W okresie wegetacji można oznaczać zawartość azotu głównie przez testy roślinne. Niektóre z nich polegają na oznaczeniu całkowitej zawartości azotu lub jonów w soku roślinnym. Inne mierzą zawartość azotu ogólnego w roślinach lub określają aktywność reduktazy azotanowej, a jeszcze inne zawartość chlorofilu w liściach. Wyniki tych testów mówią nam o stanie zaopatrzenia roślin w azot.

Wszystkie te jednak metody są albo pracochłonne, albo wykonać je mogą tylko specjalistyczne laboratoria lub wymagają posiadania drogiego sprzętu diagnostycznego.

Jest jeszcze jedna metoda, wyjątkowo tania i bardzo prosta. Stosują ją zawsze naukowcy przy weryfikacji swoich badań - zastosowanie tzw. kontroli. Pozostawione najlepiej w kilku miejscach poletka bez nawożenia, dadzą nam sygnał kiedy należy wykonać kolejną dawkę nawozu lub zastosować jego korektę. Ogólnie zasada jest taka, że następną dawkę należy zastosować w momencie pojawienia się na kontroli oznak niedoboru tego pierwiastka. Stan ten będzie nas informował, że wyczerpały się zasoby azotu mineralnego gleby lub powstały warunki niesprzyjające dla pobrania i wykorzystania azotu z gleby. W takich przypadkach rozważyć należy korektę nawożenia azotowego najlepiej w formie dokarmiania dolistnego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • omar 2014-03-26 20:31:35
  Niech autor zwolni "tępo"
 • przypominamy kup azot 2014-03-26 15:36:37
  Nic nowego nie dowiedziałem się . Każdy rolnik wie kiedy jest azot dany za późno, kiedy za dużo.
  Za poźno :))))) nawóz można siać nawet nie patrząc na rośliny.
 • aumaata 2014-03-24 17:51:54
  Nie zapomnijmy w przypadku azotu o nawożeniu siarką, wspomaga ona chłonięcie azotu z gleby. Pierwszy z brzegu cytat ze strony www.tachlandlab.pl "Należy jednak pamiętać, że im wyższe stosuje się dawki azotu, tym rośliny pobierają więcej siarki i tym częściej jej niedobór może ograniczać plonowanie roślin, tak w trakcie okresu wegetacyjnego, jak i w przyszłości."
  A takich artykułów jest dziesiątki, choćby np. tu: http://www.luvena.pl/page.php/1/0/show/234/Nawozy.html Pozdrawiam
 • jarki 2014-03-24 16:49:02
  a ONW ;)
 • Rolnik małoplanin 2014-03-24 14:20:33
  Istnieje Ograniczenie ale chyba tylko finansowe :) mniej wydasz mniej wysiejesz , nikt nikomu nie ma prawa bronić ile się komuś podoba dać azotu roślinom , tak jak by im zabronił jeść bo zgrubnieją !!
 • Młody rolnik 2014-03-24 13:23:03
  mam takie pytanie do zorientowanych w zakresie integrowanej ochrony roślin; podobno istnieje jakieś ograniczenie co do maksymalnej dawki azotu na 1 ha? coś mi się o uszy obiło a nie wiem jak to faktycznie wygląda.
 • ukasz 2014-03-24 10:50:26
  no prosze po raz pierwszy pokazali zwykły rozsiewacz lej zawsze amazone jak coś o nawozach pisali
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!