Odpowiedź na postawione w tytule pytanie wydaje się banalna. Magnez jest makroskładnikiem, zatem należy go dostarczać roślinom doglebowo. Skąd zatem powszechna praktyka podawania go drogą nalistną, z wykorzystaniem siarczanu magnezu?

Z całą pewnością nie jest to efekt zbiorowej psychozy wywołanej skutecznym marketingiem firm nawozowych. Zasada zaopatrywania roślin w magnez poprzez glebę powstała kilkadziesiąt lat temu. Inne były wówczas: rolnictwo, odmiany, możliwości techniczne i wiedza odnośnie odżywiania roślin. Aktualnie wiemy na temat magnezu zdecydowanie więcej, uprawiane odmiany wydają plony na zupełnie innym poziomie, a opryskiwacz jest praktycznie w każdym gospodarstwie. Powstały zatem warunki do optymalizacji zaopatrzenia roślin w ten pierwiastek. Obecnie zasadnicze nawożenie zaleca się przeprowadzić doglebowo, a uzupełniające nalistnie.

Głównym źródłem zaopatrzenia pozostaje wapno magnezowe, rozsiewane (teoretycznie) co 4 lata. Kolejnym nawozem doglebowym jest kizeryt stosowany przedsiewnie, a w oziminach także pogłównie wiosną, przy nawożeniu ozimin pierwszą dawką azotu. W kwietniu zaczynamy dokarmiać rośliny magnezem nalistnie. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że w ten sposób nie pokryjemy pełnego zapotrzebowania roślin na ten makroskładnik.

Do nalistnego nawożenia wykorzystuje się 5-proc. roztwór (5 kg/100 l wody) siedmiowodnego siarczanu magnezu, 3-proc. roztwór jednowodnego siarczanu magnezu lub wieloskładnikowe nawozy płynne, które w swoim składzie zawierają m.in. magnez, ale przede wszystkim mikroelementy. Oprysk drobnokroplisty powinien być wykonywany podczas małego nasłonecznienia i przy niższych temperaturach, najlepiej wieczorem lub wcześnie rano, ale nie na rośliny pokryte rosą, ze względu na niebezpieczeństwo ociekania cieczy roboczej. Stosując mocznik i dodając środki ochrony roślin, należy stosować je w mniejszych zalecanych dawkach, ponieważ w połączeniu z mocznikiem działają one silniej. W przypadku łączenia zabiegu nawożenia z zabiegami ochrony roślin, termin wykonania oprysku dostosowuje się do optymalnego terminu zwalczania.