W asortymencie firm nawozowych mamy do dyspozycji wiele produktów typu siarczanowo-magnezowego, kolejnym z nich jest MagSul (Mg:S:18:38). Jak podaje producent, może on być zastosowany na wszystkich typach gleb, jak również w większości gatunków rolniczych i ogrodniczych.

Zalecany jest on szczególnie pod uprawy o wysokich wymaganiach pokarmowych pod względem magnezu oraz siarki. Odżywienie roślin magnezem i siarką ma szczególne znaczenie w rozwoju roślin, a w konsekwencji wpływa na wielkości i jakość plonu.

Siarka jest bardzo ważnym makroskładnikiem wpływającym na zawartość białka w zbożach, pobieranie azotu przez rośliny oraz chroni rośliny przez szkodniki i choroby. Szczególne znaczenie siarki obserwuje się w rzepaku, ze względu na wzrost odporności roślin na choroby grzybowe. W ostatnich latach obserwuje się niedobór siarki w glebie, w związku z tym składnik ten należy wprowadzać z nawozami. Największe zapotrzebowanie na siarkę ma rzepak, rośliny krzyżowe i zboża.

Magnez podobnie jak siarka jest niezbędnym składnikiem pokarmowym, pełniącym ważne funkcje życiowe w roślinie. Jako składnik chlorofilu odgrywa istotną rolę w procesie fotosyntezy oraz metabolizmie węglowodanów. Wpływa na rozwój systemu korzeniowego i reguluje procesy pobierania przez rośliny składników pokarmowych z gleby. Wrażliwe na niedobór tego składnika są rośliny krzyżowe w tym rzepak, buraki, kukurydza, motylkowe, ziemniak oraz warzywa: papryka, pomidor, ogórek, dynia, sałata i warzywa korzeniowe.

Według zaleceń producenta przy nawożeniu azotem zbóż ozimych jarych i ozimych należy zastosować dawkę 100kg/ha, dla rzepaku ozimego, buraka cukrowego (na oborniku lub bez) dawkę 150-200kg/ha, dla kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę i ziarno 200kg/ha, pod ziemniaki dawka 100-150 kg/ha, strączkowe na nasiona- 150kg/ha na użytki zielone (łąki, pastwisko) 100-200 kg/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!