Mikrogranulaty to specjalistyczne produkty przeznaczone do nawożenia startowego roślin, stosowane w momencie siewu. Umieszcza się je w bezpośrednim sąsiedztwie nasion w celu zapewnienia kiełkującym roślinom dostępu do łatwo przyswajalnych składników. Dzięki temu siewka może błyskawicznie korzystać z nawozu. Konsekwencją tego są szybsze i wyrównane wschody, a młode rośliny odznaczają się większym wigorem wzrostu początkowego.

W zasadzie nawozy tego typu oddziaływają na roślinę tylko w początkowym okresie wegetacji. Mają one jednak wpływ na dalsze losy rośliny. Stymulują bowiem procesy metaboliczne we wczesnych fazach rozwoju roślin. Dobrze odżywiona na starcie siewka wytwarza silniejszy system korzeniowy, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na warunki stresowe w późniejszych okresach wegetacji. Z założenia mikrogranule z tych nawozów powinny szybko i całkowicie rozpuszczać się w roztworze glebowym w obrębie rizosfery, wzbogacając roztwór glebowy w niezbędne i łatwo przyswajalne składniki. Rozsiew nawozów mikroganulowanych odbywa się za pomocą specjalnych aplikatorów montowanych na siewnikach.

Asortyment dostępnych mikronawozów rośnie z roku na rok. Zagadnienie to jest także inspiracją do tworzenia nowych rozwiązań, bardziej dostosowanych do poziomu technicznego przeciętnego gospodarstwa.

TIMAC AGRO

Na rynku polskim jako pierwsze pojawiły się mikrogranulaty w ofercie firmy Timac Agro. Obecnie firma ma do zaoferowania swoim klientom dwa nawozy tego typu: Physiostart oraz PinKstart. Ich zasady działania nieco różnią się od pozostałych rozwiązań na rynku. Oprócz podstawowych składników odżywczych zawierają dodatkowe komponenty. Nawozy zostały wzbogacone o Mezocalc - wysokoreaktywny węglan wapnia oraz kompleks biostymulujący Physio+. Mezocalc ma za zadanie stabilizować pH w strefie wysiewu nasion, a także jest źródłem niezbędnego dla roślin wapnia. Physio+ natomiast to naturalny ekstrakt z alg morskich zawierający aminopurynę, która przyspiesza pobieranie wapnia przez roślinę. Dzięki temu następuje stymulacja podziałów komórkowych, co pobudza rozwój systemu korzeniowego, a przede wszystkim korzeni włośnikowych. Poza tymi składnikami nawóz Physiostart dostarcza roślinom pewne ilości azotu, fosforu, siarki, magnezu, oraz cynku (tabela 1.). Produkt ten dedykowany jest do ultrazlokalizowanego nawożenia startowego kukurydzy, rzepaku i buraków cukrowych. Wysiewa się go 20-25 kg na ha.