Głównymi powodami mniejszej zwyżki cenowej jest zdaniem ekspertów, niski poziom cen nawozów na światowych rynkach i oczekiwanego zwiększonego importu tańszych nawozów z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

W listopadzie 2012 r. nastąpiło, jak informują naukowcy IERiGŻ, zahamowanie trwającego od pół roku spadku cen nawozów mineralnych. Ceny pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca, co miało związek z oczekiwanym wzrostem popytu w okresie wypłat dopłat bezpośrednich, a w szczególności w grudniu 2012 r. oraz w pierwszym kwartale 2013 r.

W listopadzie 2012 r, najbardziej podrożała saletra amonowa (o 0,7 proc.) i mocznik (o 0,4 proc.), potaniała natomiast sól potasowa (o 0,9 proc.) oraz superfosfaty (od 0,2 do 0,4 proc.). Od początku roku nawozy mineralne podrożały o 4,8 proc., w tym najsilniej polifoska (o 7,2 proc.) oraz superfosfat prosty (o 6,7 proc.) - podaje Instytut.

Naukowcy zauważają z kolei, że na światowych rynkach ceny nawozów mineralnych po raz kolejny zmalały głównie z powodu zmniejszonego popytu na nawozy w związku z malejącym indeksem cen żywności, a średnie obniżki cen nawozów w listopadzie 2012 r. wyniosły 3,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!