Stosowanie adiuwantów zdecydowanie rozszerza się. Przestały pełnić funkcję substancji pomocniczych wykorzystywanych jedynie przy opryskach herbicydami nalistnymi. Atpolan Soil, Grounded to przykłady adiuwantów podnoszących skuteczność działania herbicydów doglebowych. We wrześniowym numerze naszego miesięcznika prezentowałem możliwość wykorzystania takich preparatów jak Protector, Hyper- -stik, Spodnam DC w zwalczaniu chorób grzybowych. Wspomniałem wówczas, że udokumentowane zostało także korzystne oddziaływanie adiuwantów na efektywność nalistnego odżywiania roślin. Bardzo szybko okazało się, że na rynek zaczynają trafiać nawozy nalistne, których skład został uzupełniony o specyficzne adiuwanty.

Znany polski producent nawozów - firma ADOB, zaprezentował właśnie produkty tego typu. Są to nawozy serii 2.0 czyli: ADOB 2.0 i Basfoliar 2.0. Opracowano ją przy współpracy z instytucjami naukowo-badawczymi w Turcji - Sabanci Üniversitesi w Stambule i Hiszpanii - Universidad Autónoma w Madrycie.

Do sprawdzonej już formuły - skład nawozów pozostał niezmieniony - dodano tensydy (surfaktanty), które korzystnie zmodyfikowały parametry cieczy roboczej w trakcie oprysku. Chemicznie są to alkilowane poliole pozyskiwane z oleju palm kokosowych oraz produktów hydrolizy skrobi kukurydzianej.

Krople roztworu nawozowego w dotychczasowej formule odznaczały się wysokim napięciem powierzchniowym.

Przekładając to na prostszy język - w tradycyjnym oprysku, krople w chwili osiadania na powierzchni rośliny zachowywały swój kształt, a ich powierzchnia przylegania nie była duża. Część z nich zamiast "przykleić" się do liścia, odbijała się od niego lub spływała. Ograniczało to ilość naniesionych składników odżywczych na roślinę, a tym samym przewidywany efekt nawozowy.

Krople nawozu 2.0 zachowują się inaczej.

Opadając na roślinę, nie zachowują swego kształtu, lecz rozpływają się po niej płaską powierzchnią. Zatem dochodzi do równomiernego i obfitego (w sensie ilości roztworu nawozowego) jej pokrycia. W zaistniałej sytuacji powstają warunki do wchłonięcia większej ilości składników pokarmowych z roztworu.