Azot i fosfor z nawozów będą wykorzystane pod warunkiem właściwego zaopatrzenia roślin w magnez, siarkę i mikroelementy. Magnez bierze udział w transporcie asymilatów i składników pokarmowych od korzeni do części nadziemnych. Jest zatem niezbędny do wzrostu przede wszystkim korzeni i uzyskania plonu odpowiedniej wydajności.

Magnez odpowiada za proces fotosyntezy, który przy niedostatku magnezu jest zakłócony. Zanim zauważone zostaną niedobory magnezu na liściach następuje ograniczenie pobierania wody i pozostałych składników pokarmowych przez rośliny. W wyniku niedoboru magnezu składniki nie są w pełni rozprowadzane w roślinie i na liściach obserwuje się chlorozy (żyłki pozostają zielone). Jest to stan nieodwracalny i nie należy czekać do wystąpienia pierwszych objawów niedoborów składnika.

Moment ich pojawu jest oznaką, że pewne funkcje fizjologiczne rośliny są zaburzone, co tym samym wpływa na kondycję roślin. Zbyt późna aplikacja nie zniweluje oznak niedoborów i nie uzupełni dostatecznie składników, jeśli dojdzie do uszkodzeń w komórkach tkanek.

W rzepaku nawożenie dolistne możemy przeprowadzać od fazy rozety do kwitnienia. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzone w ten sposób ilości magnezu i siarki są niewystarczające dla wymagającego rzepaku. Dlatego nie wolno zastępować nawożenia doglebowego dolistnym. Natomiast dokarmiając dolistnie można pokryć całość zapotrzebowania na mikroelementy.

Do dolistnego nawożenia wykorzystuje się 5-proc. roztwór (5 kg/100 l wody) siedmiowodnego siarczanu magnezu, 3-proc. roztwór jednowodnego siarczanu magnezu lub wieloskładnikowe nawozy płynne, które w swoim składzie zawierają m.in. magnez, ale przede wszystkim mikroelementy.

W okresie wiosennym nie powinno wykonywać się zabiegów dokarmiania dolistnego w czasie występowania przymrozków, krótko przed i krótko po nich. Do zabiegu, należy przystąpić co najmniej 2-3 dni przed lub 2-3 dni po nocy, w której były przymrozki.

Sole są bardziej skuteczne są na początku wiosny, w niższych temperaturach. Natomiast w pełni wiosny w temperaturach powyżej 15°C bardzo efektywnie działają chelaty, roślina pobiera z nich metale szybciej niż soli czy innych związków.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl   Zabierz głos w temacie nawożenie rzepaku

Podobał się artykuł? Podziel się!