Dobrze jest wykorzystać do nalistnego nawożenia 5 proc. roztwór (5 kg/100 l wody) siedmiowodnego siarczanu magnezu lub 3 proc. roztwór jednowodnego siarczanu magnezu.

W przypadku zbóż, nawożenie nalistne siarczanem magnezu jest obligatoryjne. Po zastosowaniu 200-300 l/ha, 5 proc. roztworu siedmiowodnego siarczanu magnezu, wprowadzamy ok. 3-4,5 kg MgO i 2,5 do ok. 4 kg S/ha. Wprowadzenie nawet tak niewielkich ilości tego pierwiastka (ściślej mówiąc pierwiastków, albowiem poza Mg dostarczamy też S) wywiera istotny wpływ na wzrost i rozwój roślin. Pomagają one bowiem w pobieraniu innych składników z gleby - głównie azotu, co bezpośrednio przekłada się na plon.

Pszenica prawidłowo dokarmiona magnezem i siarką w stadium końca kłoszenia, zwiększa zawartość azotu w ziarnie. Przy braku nalistnego nawożenia tymi składnikami, remobilizacja czyli przeniesienie azotu ze słomy do ziarna jest realizowana tylko do określonego poziomu, po czym jest zahamowana.

Oprysk drobnokroplisty powinien być wykonywany podczas małego nasłonecznienia i przy niższych temperaturach, najlepiej wieczorem lub wcześnie rano, ale nie na rośliny pokryte rosą, ze względu na niebezpieczeństwo ociekania cieczy roboczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!