W ostatnim czasie ceny nawozów mineralnych były bardzo wysokie i gro rolników w ramach oszczędności kupowało i stosowało ich mniej niż zaleca się pod dane uprawy. Wzrastały zatem koszty produkcji, a plony nie były większe. Koło się zamykało.

Od jesieni ubiegłego roku nastąpiło tak znaczne zmniejszenie zapotrzebowania (zakupów) na nawozy mineralne, że producenci surowców zmuszeni zostali do weryfikacji cen. W konsekwencji w ostatnich miesiącach znacząco staniała siarka i fosforyty. Cena potasu jest jeszcze bardzo wysoka, ale można już kupić kilogram czystego składnika po około 3 zł. Ceny gazu i energii nadal są wysokie, dlatego znaczących obniżek nawozów azotowych trudno się spodziewać.

Od października ceny nawozów z Polic znacznie się uatrakcyjniły. Oferta promocyjna dostępna jest we wszystkich punktach sprzedaży na terenie kraju. Są to sugerowane ceny detaliczne, rekomendowane przez zakłady.

Wchodzimy w okres martwy, dlatego jak co roku o tej porze przygotowaliśmy dla naszych klientów ofertę promocyjną. Mają oni możliwość zakupu nawozów po niższych cenach, w okresie kiedy kończy się sezon wegetacyjny. Dzięki temu rolnicy wydadzą mniej pieniędzy na środki produkcji wiosną. O skali obniżek decyduje fakt dyskontowania cen surowców – mówi w rozmowie z farmer.pl Marcin Urbanek – główny specjalista ds. marketingu ZCH Police.

Aktualne propozycje cen nawozów urealnią racjonalną gospodarkę nawozową. Przed pięciu laty - jesienią 2004 roku 1 kg azotu kosztował średnio 2,13 zł, fosforu – 2,68 zł i potasu 1,38 zł. Cena pszenicy w styczniu 2005 wynosiła 500,9 zł/t, a w lipcu – 417,3 zł/t (wg IERiGŻ). Ceny detaliczne powróciły do tego poziomu, ponieważ 1 kg azotu w kompleksowych nawozach z Polic (Polifiskach) kosztuje od października od 1,47 do 1,64 zł, w Polipadach 1,23–1,25 zł (azot jest nawet tańszy), fosforu od 2,93 do 3,27 zł, a w Polipadach 2,45–2,49 zł. Potas natomiast jest jeszcze droższy, bo kosztuje od 2 do 2,23 zł za 1 kg.