Producenci zawczasu myślą już o wiośnie, dlatego wcześniej planują zakupy środków produkcji. Zwłaszcza nawozy mineralne kupowane są na przełomie roku. Dlaczego? Chyba najważniejszą przyczyną zakupów są pieniądze. Konkretnie chodzi o fakt, że w tym okresie rolnicy otrzymują wypłaty dopłat bezpośrednich i tym samym za tę gotówkę mogą kupić produkty do gospodarstwa.

Wiedzą o tym firmy i często, jak nawet podkreślają eksperci rynku, ale też sami rolnicy, ten czynnik wpływa na podwyższenie cen nawozów. Nadużyciem byłoby jednak twierdzić, że to jedyny powód zwyżek. Jakie są inne i czego można się spodziewać w najbliższych tygodniach jeśli chodzi o ceny nawozów?

- Do końca 2014 r. spodziewane są dalsze obniżki cen, natomiast w pierwszych miesiącach 2015 r. w okresie zwiększonego popytu spadek cen prawdopodobnie będzie zahamowany. Nie należy się spodziewać sezonowych wzrostów cen w okresie wiosennym, głównie z powodu wyraźnego spadku światowych cen nawozów mineralnych, także pogorszenia opłacalności stosowania nawozów m.in. na skutek niskich cen zbóż - wynika z analizy prof. Aldona Zalewskiego i Arkadiusz Zalewskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jak zauważają eksperci w raporcie Rynek rolny w ostatnim czasie zmalał popyt na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa, co przełożyło się na spadki cen. - Obniżono przede wszystkim ceny nawozów mineralnych oraz bezpośrednich nośników energii. Zmiany cen pozostałych środków produkcji były niewielkie. Relacje cen środków produkcji do cen zbóż uległy dalszemu pogorszeniu - czytamy.

Dla przykładu w październiku malał popyt na nawozy mineralne, co skutkowało wprowadzeniem sezonowych obniżek cen. Średnie ceny zostały obniżone wówczas o 0,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Trzeba zauważyć, że ceny nawozów były wówczas średnio o 9 proc. niższe niż w roku ubiegłym. Z czego najmniej potaniały w ujęciu rocznym nawozy azotowe (saletra amonowa i saletrzak).

O jakich cenach teraz mówimy? Z danych Instytutu wynika, że za saletrzak trzeba zapłacić ok. 120 zł/dt, za mocznik - 160 zł/dt, za superfosfat potrójny - 163 zł/dt, za fosforan amonu - 210 zł/dt, a za Polifoskę ok. 195 zł/dt. Ceny są jednak bardzo zróżnicowane w zależności od regionu, dystrybutora czy wielkości zakupionej partii. Jakie u Was są obecnie ceny nawozów i czy decydujecie się już na ich zakup?

Jak sytuacja wygląda na świecie? Niewątpliwie ma ona duże znaczenie na nasz rodzimy rynek. - W październiku 2014 r. potaniały nawozy mineralne w handlu światowym. Średni spadek ich cen wyniósł 0,4 proc., w tym fosforan amonu potaniał o 3,1 proc., a mocznik o 1,4 proc. Ceny pozostałych nawozów pozostały na poziomie wcześniejszego miesiąca. Powodem obniżek były malejące ceny energii, które zmniejszyły koszty produkcji i transportu nawozów - informują Zalewscy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!