Stosowanie nawozów donasiennych zyskuje na popularności. Rolnicy doceniają ich wpływ na początkowy rozwój roślin. Umożliwiają one na prawidłowe odżywianie rozwijającego się kiełka i siewki, zwłaszcza przy niskiej zawartości składników pokarmowych w glebie, czy niewłaściwej ich proporcji. Azot i potas na tym etapie są jeszcze bez większego znaczenia.

Kluczową rolę w tej fazie rozwojowej mają wchodzące w ich skład mikroelementy, takie jak mangan, miedź, cynk. Nawozy donasienne powinniśmy dobierać pod kątem gatunku rośliny. Zboża przykładowo są bardziej wrażliwe na niedobory miedzi, cynku i manganu, rzepak: boru i molibdenu, natomiast burak: sodu, boru i manganu.

Mangan jest niezbędnym pierwiastkiem do funkcjonowania roślin. Uczestniczy on w procesach przyswajania azotu, syntezie białek, czy witaminy C, oddychaniu i fotosyntezie. Niedobór manganu powoduje zaburzenie prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, spadek ogólnej kondycji uprawy. Zapewnia on trwałość chlorofilu, nie doprowadzając do jego rozpadu pod wpływem światła.

Miedź wpływa na rozwój i budowę tkanek, bierze udział w ich syntezie, oraz w przemianach azotowych.

Cynk, uczestniczy w przemianie materii, procesach enzymatycznych, takich jak synteza białek, zwiększa efektywność nawożenia azotowego, co za tym idzie -przyczynia się do zmniejszenia kosztów produkcji.

Stosując ten rodzaj nawozów stymulujemy wzrost systemów korzeniowych siewek skutkujący bardziej dynamicznym rozwojem całej rośliny. Rozwinie ona się szybciej i będzie się charakteryzować lepszym wykorzystaniem składników pokarmowych, poprzez zastosowanie specyficznych substancji odżywczych - skuteczniejsze działanie zapraw nasiennych.

Na rynku dostępna jest duża oferta nawozów donasiennych zarówno krajowej, jak i zagranicznej produkcji- przykładowo: Primus B, Teprosyn Mn, Dynavit.

Podobał się artykuł? Podziel się!