PRZEGLĄD PRASY: Z poprzednich edycji programu skorzystało kilkuset rolników. Obecnie można składać wnioski o następne dofinansowanie. Pieniądze trafią do rolnika nie później niż 60 dni po wysianiu wapna na pole. Jednak aby skorzystać z dotacji, trzeba spełnić kilka warunków – pisze Monika Kaczyńska. W przypadku tego programu decyduje kolejność zgłoszeń - mówi Grzegorz Wysocki z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. - Jednak zasadność wapnowania gleby musi być potwierdzona odpowiednimi badaniami.

Jak otrzymać dotację
Pierwszym krokiem do otrzymania dotacji powinno być wykonanie badań kwasowości gleby w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej lub innym laboratorium posiadającym akredytację Polskiego Centrum Akredytacji na badania gleb. Laboratorium wystawia to na specjalnym zaświadczeniu o potrzebach nawożenia wapnem. Jeśli rolnik ma wyniki badań, nie starsze niż 4 lata, nie musi ich powtarzać. Wówczas powinien zgłosić chęć skorzystania z programu w Powiatowym Biurze Izby Rolniczej. Następnie biuro zawiadomi go o terminie podpisania umowy. To jednak może potrwać. - Zgłoszeń jest bardzo dużo, więc na podpisanie umowy rolnik może czekać nawet około roku - mówi Wysocki. - Nie oznacza to jednak, że z programu nie skorzysta - zaznacza. Gdy umowa zostanie podpisaną przez rolnika w Powiatowym Biurze WIR, jest przesyłana do biura wojewódzkiego. Później, po podpisaniu jej przez członka zarządu Izby, jest ona wysyłana do zainteresowanego. Wtedy przychodzi pora na kupienie nawozów.

Kupiec z autoryzacją
Aby zakup wapna mógł być zrefundowany, nawóz musi być kupiony bezpośrednio u producenta lub w autoryzowanym punkcie, który ma z nim umowę dilerską. Co więcej, rolnik musi zrobić to w ciągu 30 dni oraz dostarczyć fakturę i dowód zapłaty do Izby Rolniczej. W ciągu 60 dni od złożenie dokumentów otrzyma pieniądze. Dotacja stanowi 45 proc. ceny netto nawozów, kupionych zgodnie z zaleceniami laboratorium przeprowadzającego badania, ale nie może przekroczyć sumy równej 3000 euro na jednego beneficjenta. Rolnik musi do 30 września 2008 roku nawóz wysiać i złożyć w Izbie Rolniczej oświadczenie w tej sprawie. Izba do końca roku 2008 może to skontrolować.

Wapno wapnu nierówne
Rolnicy, którzy chcą skorzystać z programu, muszą kupić nawozy określone w rozporządzeniu ministra rolnictwa. Są to: wapno nawozowe nie zawierające magnezu pochodzące z przerobu skał wapiennych (odmiana od 01 do 05), pochodzenia naturalnego - kopalina (odmiana od 06a do 09a) lub wapno nawozowe zawierające magnez: tlenkowe (odmiana od 01 do 02), węglanowe (odmiana od 03 do 07).

  

Źródło: Głos Wielkopolski

Podobał się artykuł? Podziel się!