PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Niewielkie wzrosty cen nawozów

Niewielkie wzrosty cen nawozów

W najbliższych miesiącach ceny nawozów powinny być stabilne, ewentualnie mogą wykazywać niewielki wzrost cenowy. Spodziewamy się tradycyjnych podwyżek pod koniec roku – informuje farmer.pl prof. Aldon Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB.- Ogólnie od początku roku nawozy podrożały o 5,4 proc., najbardziej nawóz trójskładnikowy - o 9,1 proc., polifoska - 0 7,9 proc. i sól potasowa - 6,5 proc. A w ciągu 12 miesięcy wzrost cen wyniósł 10,9 proc., w tym sól potasowa podrożała aż o 16,3 proc. Nawozy azotowe kosztowały o ponad 8 proc. więcej, a superfosfaty o blisko 9 proc. - dodaje prof. Zalewski.

W lipcu 2012 r. zmniejszył się popyt na podstawowe środki produkcji, w tym i na nawozy, co skutkowało obniżką cen. Nawozy jednak potaniały umiarkowanie, nieznacznie wzrosły w tym czasie ceny maszyn rolniczych i pestycydów.

- Lato to oczywisty czas słabnącego popytu na nawozy, co skutkuje wprowadzeniem sezonowych obniżek cen. Ceny maleją już kolejny miesiąc, jednak skala obniżek jest wciąż niewielka. Dla przykładu w lipcu ceny nawozów zostały obniżone o 0,2 proc. Najbardziej potaniał saletrzak o 1,8 proc. i nawóz trójskładnikowy 0 1,3 proc. Podrożał jednak superfosfat potrójny i fosforan amonu, ale niewiele bo o 0,3 proc. Jesienią nawozy fosforowe i potasowe, jak zwykle z powodu zapotrzebowania, wykazują z kolei tendencje wzrostowe - podkreśla specjalista.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • gość 2012-09-12 20:56:27
    Tak pisze osoba, która o rynku nawozowym wie skromnie pisząc "mało". Wystarczy zapytać się dystrybutorów nawozów, aby wiedzieć, jak kształtują się ceny. jak widać chęci nie starcza nawet na wykonanie jednego telefonu do dystrybutora czy producenta. Z jednym się zgodzę, ceny będą rosły, ale wzrosty będą umiarkowane. O sezonowości sprzedaży nawozów autor wie jednak bardzo mało.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!