- Ogólnie od początku roku nawozy podrożały o 5,4 proc., najbardziej nawóz trójskładnikowy - o 9,1 proc., polifoska - 0 7,9 proc. i sól potasowa - 6,5 proc. A w ciągu 12 miesięcy wzrost cen wyniósł 10,9 proc., w tym sól potasowa podrożała aż o 16,3 proc. Nawozy azotowe kosztowały o ponad 8 proc. więcej, a superfosfaty o blisko 9 proc. - dodaje prof. Zalewski.

W lipcu 2012 r. zmniejszył się popyt na podstawowe środki produkcji, w tym i na nawozy, co skutkowało obniżką cen. Nawozy jednak potaniały umiarkowanie, nieznacznie wzrosły w tym czasie ceny maszyn rolniczych i pestycydów.

- Lato to oczywisty czas słabnącego popytu na nawozy, co skutkuje wprowadzeniem sezonowych obniżek cen. Ceny maleją już kolejny miesiąc, jednak skala obniżek jest wciąż niewielka. Dla przykładu w lipcu ceny nawozów zostały obniżone o 0,2 proc. Najbardziej potaniał saletrzak o 1,8 proc. i nawóz trójskładnikowy 0 1,3 proc. Podrożał jednak superfosfat potrójny i fosforan amonu, ale niewiele bo o 0,3 proc. Jesienią nawozy fosforowe i potasowe, jak zwykle z powodu zapotrzebowania, wykazują z kolei tendencje wzrostowe - podkreśla specjalista.

Podobał się artykuł? Podziel się!