PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Obornik pod przyszłoroczne buraki

Obornik pod przyszłoroczne buraki

Jesień to dobry czas na zastosowanie nawożenia organicznego na polu na którym będą wysiane buraki cukrowe.Plony buraków są coraz wyższe. Co prawda w tym roku nie spodziewane są aż tak rekordowej jak w roku 2012, gdzie w niektórych gospodarstwach zebrano nawet ponad 100 t/ha. Wówczas minimum to było 60 t/ha, a średnia wynosiła 80 t/ha. W tym sezonie plony są niższe.


Podczas nawożenia trzeba wziąć pod uwagę właśnie średni plon. Możemy założyć, że zakładany wyniesie 60 t/ha.

- Nawozem zawierającym wszystkie niezbędne do życia roślin mikro i makroskładniki jest obornik, który uznawany jest jako najlepszy nawóz organiczny. W dawce ok. 35 t/ha obornika o średniej zawartości nawozowej, wprowadza się do gleby między innymi: 105 kg fosforu i 245 kg potasu - informują doradcy Krajowej Spółki Cukrowej.

Przypominają oni, że w pierwszym roku burak pobierze 20 proc. fosforu i 45 proc. potasu. Obornik stosuje się tylko jesienią, po zbiorze zbóż i przyoruje orką „odwrotką" lub orką zimową.

Jakie korzyści daje stosowanie obornika. Po pierwsze poprawia właściwości sorpcyjne, buforowe i strukturalne, a także warunki warunków wodno-powietrzne. Po drugie stosowanie tego naturalnego nawozu łagodzi ujemne skutki intensywnego rolnictwa (nadmierne zagęszczenie gleby, jednostronne nawożenie mineralne, itp.). Po trzecie umożliwia wprowadzenia uproszczonej uprawy roli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!