Firma PROCAM proponuje w sezonie 2017 dwa pakiety: POWER ZIEMNIAK 2017 – czyli program nawożenia dolistnego oraz FUNDAMENT OCHRONY ZIEMNIAKA 2017 – program ochrony fungicydowej. Oba przewidziane są dla rolników stosujących intensywną technologię uprawy nastawioną na osiągnięcie dużego i dobrego jakościowo plonu bulw.

Niech moc będzie z tobą, ziemniaku!
Pakiet POWER ZIEMNIAK 2017 jest to program nawożenia dolistnego mikro- i makroelementami
z dodatkiem stymulatora wzrostu.

Pakiet Power Ziemniak PROCAM.PNG
Pakiet Power Ziemniak PROCAM.PNG

Ziemniak nie pobiera składników odżywczych równomiernie we wszystkich fazach wzrostu. Przez cały sezon istotne są azot, fosfor, potas oraz siarka i magnez, które pobierane są w większości przez system korzeniowy. Jednak niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą ten proces zahamować. Wówczas trzeba nawozić łatwo przyswajalnymi i dobrze zbilansowanymi nawozami dolistnymi. W takim momencie ujawnia się też rola mikroelementów, które prócz wpływu na wzrost i rozwój roślin, umożliwiają uzyskanie zdrowego i dużego plonu bulw.

Bardzo ważny jest cynk. Mikroelement ten pobierany jest podczas tworzenia pierwszych stolonów, intensywnego wzrostu łodyg i korzeni oraz kwitnienia, a także podczas formowania bulw. Pierwiastek ten wpływa na gospodarkę azotem i fosforem. Bor pobierany jest bardzo intensywnie podczas kwitnienia, tworzenia jagód i silnego wzrostu masy bulw. Wpływa on na gospodarkę wodną oraz poziom transpiracji roślin. Trzecim mikroelementem jest mangan. Polepsza on pobieranie fosforu
i żelaza z gleby oraz reguluje stężenie hormonów w roślinie. Czwarty, molibden zwiększa odporność na choroby i okresowe niedobory wody, a piąty, żelazo, bierze udział w fotosyntezie i oddychaniu roślin. Musimy więc dostarczyć wszystkich tych mikroelementów, zaś doradcy PROCAMu zalecają takie nawozy jak: Proleaf Makro P, Prochelat MAX, Maxi Cynk i PROCAM Bor oraz proponują połączyć je z ochroną fungicydową.

Solidny fundament
FUNDAMENT OCHRONY ZIEMNIAKA 2017 to pięć fungicydów zawierających osiem substancji aktywnych. Chronią one zarówno liście, łodygi, bulwy, jak i nowe przyrosty rośliny. Prawidłowy program ochrony powinien być zaplanowany jeszcze przed sadzeniem, a FUNDAMENT OCHRONY 2017 to szkielet efektywnej produkcji, który w trakcie wegetacji uzupełniamy i rozbudowujemy uwzględniając aktualną presję chorób i stan plantacji.