Magnez odpowiada za prawidłowy proces fotosyntezy, 30 - 35 proc. składnika znajduje się w liściach co wpływa na zawartość chlorofilu. Magnez opowiada za wzrost systemu korzeniowego, bierze udział w transporcie asymilatów i składników pokarmowych od korzeni do części nadziemnych.

Chcąc, by rozwój korzeni i części nadziemnych roślin przebiegał prawidłowo, składniki fotosyntezy w pełni rozprowadzane konieczne jest zapewnienie roślinom odpowiednich jego ilości. Rzepak pobiera magnez w ilości 8-18 kg MgO/t nasion. W stadium dojrzałości pełnej najwięcej składnika jest w nasionach, ale równie dużo w łuszczynach i pędach przede wszystkim bocznych, które jako organy młodsze wymagają asymilatów do szybkiego rozwoju.

Konieczne jest zapewnienie magnezu roślinom przez cały okres wegetacji, a już szczególnie przed fazą krytyczną dla tego składnika. Nawet jeśli stosowano nawożenie doglebowe magnezem to powinno się podać nawóz dolistny magnezowy przynajmniej jednokrotnie przed fazą krytyczną. Wiosną rośliny trzeba zaopatrzyć w magnez od fazy pąkowania, wraz wzrostem obserwuje się systematyczny wzrost pobrania składnika.

Obecnie na plantacjach rzepaku wykonywane będą zabiegi ochrony przeciwko słodyszkowi rzepakowemu, który zaczyna nalatywać na uprawę i najbliższych dniach nastąpi wzmożony atak szkodnika. Przy tej okazji zaaplikować można bor, mangan, a także magnez. Nawożąc dolistnie, wprowadza się małe dawki mikroelementów, które roślina jest w stanie pobrać jednorazowo.

Aplikowane dolistnie magnez i siarka są w stanie pokryć potrzeb wymagającego rzepaku. Nawożąc dolistnie można pokryć tylko część zapotrzebowania roślin na makroskładniki i całość na mikroskładniki. Do dolistnego nawożenia wykorzystuje się 5-proc. roztwór (5 kg/100 l wody) siedmiowodnego siarczanu magnezu, 3-proc. roztwór jednowodnego siarczanu magnezu lub wieloskładnikowe nawozy płynne, które w swoim składzie zawierają m.in. magnez, ale przede wszystkim mikroelementy.

W zależności od temperatury otoczenia powyżej 15°C sięga się po chelaty, które tych warunkach działają bardzo efektywnie i roślina pobiera z nich metale szybciej niż z soli czy innych związków. Natomiast w temperaturze poniżej 15°C stosuje się sole.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: nawożenie rzepaku

Podobał się artykuł? Podziel się!