O tym, że powstało nowe Centrum pisaliśmy już wcześniej. Opracowywane w nim będą innowacyjne formuły nawozowe do wdrożenia na szeroką skalę przemysłową. Inwestycja objęła budowę wielofunkcyjnego obiektu przeznaczonego do prowadzenia badań nad nowymi technologiami wytwarzania nawozów mineralnych oraz częściową modernizację istniejących zasobów badawczych. Nowa jednostka Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, o budżecie ponad 25 mln zł, powstała dzięki finansowaniu Unii Europejskiej.

- Dzisiaj polska branża nawozowa nie ma sobie równych w Europie. Oferujemy jej zupełnie nowe rozwiązania i dlatego powstało Centrum Badawcze Nawozów, które wyposażyliśmy w instalacje i aparatury unikalne na skalę światową – mówił podczas otwarcia inwestycji prof. Cezary Możeński, dyrektor Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach.

- W INS badamy i oferujemy procesy, które chcemy, żeby były konkurencyjne, najnowocześniejsze w Europie i na świecie. W otwartej Europie nie można konkurować niczym innym tylko tym, co ma się najlepszego, tym co jest naprawdę konkurencyjne. Nasz sukces to przede wszystkim zasługa naszych pracowników – naukowców najwyższej klasy. Jesteśmy jedynym ośrodkiem w tej części Europy, który wyspecjalizował się w nawozach mineralnych - w ich badaniu, aplikacji i wdrażaniu technologii produkcyjnych. Również jesteśmy jedynym ośrodkiem w tej części Europy, który wymyśla, bada i opracowuje technologie produkcji katalizatorów – dodał prof. Możeński.

Z kolei gość honorowy uroczystości prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podkreślił, że za największe osiągnięcie XX wieku uznaje się wymyślenie nawozów sztucznych.

- To wg uczonych, najbardziej przełomowy wynalazek, dzięki któremu mogliśmy wyżywić aż tyle ludności na świecie. Otwarcie Centrum Badawczego Nawozów oznacza zatem, że uczestniczymy tutaj w Puławach w czymś naprawdę niezwykłym. Gratuluję – powiedział prof. Buzek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!