„Grunt to wiedza” to akcja prowadzona wspólnie przez Grupę Azoty i bank PKO BP. Obie instytucje wspólnie promują wśród rolników korzyści jakie przynosi badanie gleby. Jak podkreślają organizatorzy zainteresowanie, już zakończoną, pierwszą edycją programu przerosło oczekiwania. W tej chwili rusza druga edycja.

Akcja to 3 letni program nakierowany na intensywną promocję optymalnego prowadzenia gospodarstwa ze szczególnym uwzględnieniem technologii nawożenia.

- Badania gleby we współczesnym gospodarstwie rolnym to podstawa. To jak proces prowadzenia zdrowego stylu życia. Każdy z nas powinien w ramach profilaktyki raz na jakiś czas pójść do lekarza i przejść kompleksowe badania. I z tym poglądem w dzisiejszych czasach nikt nie dyskutuje. To samo powinno dotyczyć gleby. Pamiętajmy, że nawozy są dla niej jak pożywienie. Rolnicy muszą dbać o to, by było one jak najlepsze i jak najbardziej dostosowane – podkreśla Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

Rolnicy jednak jak wynika z raportu NIK wciąż jeszcze o tym nie wiedzą. Dlaczego? – Badanie gleby kosztuje czas i pieniądze. Być może nie są to duże koszty ale czas dla rolników już jest bardzo istotny i właśnie z tego powodu część rolników rezygnuje z badania - tłumaczy Hubert Kamola, dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Nawozami w Grupie Azoty, ale jak podkreśla ta sytuacja dynamicznie się zmienia. Powód? Badanie gleby w dłuższej perspektywie rolnikom po prostu się opłaca.

- Badanie gleby inspiruje do zastanowienia się nad jakością produktów nawozowych, a niestety nie wszystkie nawozy istniejące na rynku spełniają najwyższe parametry. Takie badania mogą też ujawnić pozorne oszczędności dla rolnika z zastosowania tzw. tańszych zamienników. Potem okazuje się, że nawóz nie rozpuszcza się lub jego skład działa inaczej. Grupa Azoty nie promuje maksymalnego plonu. Grupa Azoty promuje maksymalny efekt ekonomiczny dla rolnika, a to jest całkowicie inne podejście – podkreśla dyrektor Kamola.

W akredytowanych Laboratoriach Okręgowych Stacji Chemiczno – Rolniczych od sierpnia do października ubiegłego roku w ramach programu przebadano pod kątem pH oraz zasobności w fosfor, potas i magnez 4950 próbek gleby.

W badaniu udział wzięły 330 gospodarstwa ze 163 powiatów.

W tym roku w ramach drugiej edycji programu ma zostać przebadanych 6300 próbek gleby, ale jak podkreśla dyrektor Kamola na tym nie koniec - Chcemy aby program nawet po trzech latach miał swoje dalsze przejawy już w postaci praktyk promowanych przez naszych Przedstawicieli Terenowych popularyzujących wiedzę o Grupie Azoty i technologiach nawożenia. Poza tym przez cały czas chcemy intensywnie promować wiedzę, wspierać rozwój technologii nawożenia i wspólnie się uczyć. Chcemy poznawać potrzeby i dostosowywać produkowane nawozy do wyzwań produkcji roślinnej. Już dziś pracujemy nad nowymi nawozami, które pozwolą na lepszą agregacje i działanie mikroelementów i makroelementów – wyjaśnia dyrektor Kamola.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!