Jest międzynarodowe poparcie dla powstania Centrum Bezpiecznych Technologii. Podczas konferencji poświęconej temu zagadnieniu omówiono potrzebą poprawy gotowości państw do przeciwdziałania umyślnie wywołanym emisjom szkodliwych chemikaliów, jak również zapobiegania zamachom na instalacje chemiczne. Odniesiono się też do potrzeby skutecznego koordynowania czynności organów państwa oraz do poparcia przez społeczność międzynarodową działań w kierunku poprawy gotowości, zapobiegania i ratownictwa w razie takich ataków.

- Prace koncepcyjne mają potrwać około roku, z końcem przyszłego roku powinniśmy zainicjować działalność Centrum w Tarnowie - mówił dyrektor Biura Projektów Specjalnych OPCW Krzysztof Paturej. - Tarnów, w oparciu o działające tu zakłady azotowe ma być epicentrum myśli technologicznej dla krajów rozwijających się, takich jak Afryka czy Azja - dodał.

- Potrzebne jest konsorcjum państw, organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Centrum powinno być elastyczne w swoich działaniach i dostosowywać się do różnych kultur, różnego zrozumienia bezpieczeństwa i różnych priorytetów narodowych na całym świecie - mówił Bonnie Jenkins z Departamentu Stanu USA.

Podobał się artykuł? Podziel się!