Jak oceniają doradcy koncernu Südzucker dobrym momentem jest wykonanie analiz glebowych, która pozwoli określić potrzeby nawozowe.

- Dobrym początkiem jest wykonanie analiz gleby metodą EUF (Elektro Ultra Filtracji), która analizuje przemieszczanie się jonów w roztworze wodnym do elektrod o odpowiednim ładunku, dzięki czemu możemy określić ilościową i jakościową zawartość podstawowych składników w glebie. Najczęściej ocenianymi pierwiastkami w opcji podstawowej są: azot, fosfor, potas, magnez, wapń, siarka i bor - radzi Südzucker.

Próbkę reprezentatywną można pobrać z pola, które jest już dojrzałym technologicznie przedplonem albo zaraz po jego zbiorze. Istotne jest, aby na polu nie było wykonanych żadnych uprawek i gleba nie była spulchniona.

- Aby próba była reprezentatywna potrzebne jest ok. 25 nakłuć po przekątnej pola. Próba powinna być pobrana laską glebową z profilu glebowego do ok. 30 cm. Z wielu próbek sporządza się jedną (ok. 0,5 kg), koduje i wysyła do laboratorium. Po 2-3 tygodniach od dnia pobrania próby, plantator otrzymuje wyniki analizy i zalecenie nawozowe - dodają doradcy Südzucker.

Podobał się artykuł? Podziel się!