Kukurydza bardzo mocno zuboża glebę ze składników pokarmowych i z materii organicznej, dlatego w miarę możliwości należy uprawiać ją na oborniku lub gnojowicy. Jest rośliną, której nie przenawozi się azotem. Z nawozów azotowych najlepiej reaguje na mocznik. Wykazuje dużą wrażliwość na niedobór cynku oraz średnią na niedobór boru i miedzi, a przy wyższym odczynie gleby odczuwa często brak manganu.

Azot intensywniej pobierany jest dopiero od fazy 7-8 liścia do fazy zasychania znamion, czyli najczęściej od II dekady czerwca do II dekady sierpnia. Wtedy uwalniania się (mineralizuje) dużo azotu z gleby, dlatego na każdą przewidywaną tonę ziarna zaleca się stosować tylko od 15 kg N na glebach próchnicznych, dobrze nawożonych do 20 kg N na stanowiskach słabych lub przemytych. Przewidując plon ziarna na poziomie 7 t z hektara należy więc zastosować od (7 x 15) 105 do 140 kg N/ha, przy plonie 10 ton ziarna od 150 do 200 kg N/ha. Na każde przewidywane 10 ton zielonki zaleca się stosować od 25 kg N do 30 kg N na stanowiskach słabych.

Ze względu na początkowo wolny wzrost kukurydzy, szczególnie na glebach lżejszych, przepuszczalnych, co najmniej 50 proc. planowanej dawki azotu stosować pogłównie, w miarę późno, kiedy wysokość roślin umożliwia jeszcze technicznie wykonać ten zabieg (faza 7. liścia), najlepiej przed spodziewanym deszczem. Pogłównie stosować azot na suche rośliny, tylko w formie mocznika. Saletra amonowa zawsze powoduje poparzenie roślin.

Kukurydza dobrze reaguje na dokarmianie dolistne azotem - w postaci 6 proc. wodnego roztworu mocznika, magnezem i mikroskładnikami. Nie zapominajmy o dodaniu boru i manganu, a w uprawie bez obornika, także miedzi i cynku. Faza 7. liścia to najważniejszy termin stosowania większości mikroskładników. Zabieg dokarmiania mocznikiem można powtórzyć 1-2-krotnie w odstępie około tygodnia.

Stosując zabiegi ochrony kukurydzy (na choroby i szkodniki), gdy dozwolone jest mieszanie pestycydu z mocznikiem, zawsze korzystnie jest dodać mangan i do 100 g/ha boru (zapobiega szczerbatości kolby, ogranicza występowanie wielu chorób), szczególnie w suche lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!