Ceny azotu osiągnęły lepszy poziom i w drugim kwartale trend ten może się utrzymać - przewiduje Eurochem. Firma informuje o wymianach fabryk na Środkowym Wschodzie oraz o ograniczonym eksporcie azotu z Chin w porównaniu do ubiegłego roku.

Podkopać wzrosty cen może sytuacja na rynku amerykańskim. Późna wiosna opóźni siewy. Mimo wszystko docierają informacje o tym, że wielu producentów będzie miało do marca wyprzedane zapasy. W Europie pozytywny wpływ na zakupy na rynku nawozów dają dopłaty bezpośrednie, jakie rolnicy otrzymują do ziemi.

Eksport mocznika z Chin powinien zostać na niezmienionym poziomie jak w latach 2012-13 - ocenia Eurochem. Wzrost popytu na fosforan i ograniczenie jego podaży doprowadziły do wzrostu notowań. Z drugiej strony niższe ceny amoniaku pomogą uzyskać producentom nawozów korzystne marże. Do góry mogą pójść ceny nawozu DAP/MAP.

Cena potasu ustabilizowała się, mimo tego producenci będą próbowali ją dalej podnosić - ocenia rosyjska spółka. Cena z dostawą do portu w Azji Południowej i Ameryce Łacińskiej wynosi 350 dolarów za tonę.

Podobał się artykuł? Podziel się!