PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Proekologiczne działanie firmy nawozowej

Azoty Tarnów realizują budowę instalacji umożliwiającej kompleksowy odbiór popiołów od zakładowej elektrociepłowni EC II. Spółka przyjęła na siebie zadanie by poprawić efektywność wykorzystania zasobów naturalnych – węgla i wody. W 2012 roku Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. oddadzą do użytku instalację w elektrociepłowni, pozwalającą na uruchomienie procesu zagospodarowania popiołów i umożliwiającą ich ponowne wykorzystanie.Popiół będzie sprzedawany zewnętrznym podmiotom zainteresowanym jego gospodarczym wykorzystaniem.

Realizowana obecnie inwestycja ¬- budowa instalacji - umożliwi kompleksowy odbiór popiołów z elektrociepłowni i ma na celu redukcję oddziaływania Firmy na ekosystem oraz bezpośrednie oszczędności, związane ze zmniejszeniem kosztów Spółki Azoty Tarnów, ponoszonych z tytułu składowania odpadów. Obecnie sprzedawane jest jedynie 20 proc. powstających w elektrociepłowni odpadów. Realizacja projektu umożliwi sprzedaż każdej ilości popiołu powstającego w procesie produkcji energii. Już od drugiej połowy 2012 r. w Azotach Tarnów składowana będzie wyłącznie część żużlowa pozostałości poprodukcyjnych elektrociepłowni.

Koszt przedsięwzięcia, realizowanego przez elektrociepłownię Azotów Tarnów, to ok. 19 mln zł, z czego 4 588 357,71 zł uzyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja ma nie tylko duże znaczenie w dążeniu do spełnienia wymogów środowiskowych ale również ma potencjał i może przynieść spore zyski w przypadku zawarcia umów na odbiór popiołów przez firmy, które wykorzystają je do produkcji materiałów budowlanych, jako dodatek do mieszanek budowlanych częściowo zastępujący cement lub jako materiał do stabilizacji powierzchni w budownictwie drogowym. Firma szacuje, że dzięki temu zainwestowane pieniądze zwrócą się w ciągu czterech najbliższych lat.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!