Popiół będzie sprzedawany zewnętrznym podmiotom zainteresowanym jego gospodarczym wykorzystaniem.

Realizowana obecnie inwestycja ¬- budowa instalacji - umożliwi kompleksowy odbiór popiołów z elektrociepłowni i ma na celu redukcję oddziaływania Firmy na ekosystem oraz bezpośrednie oszczędności, związane ze zmniejszeniem kosztów Spółki Azoty Tarnów, ponoszonych z tytułu składowania odpadów. Obecnie sprzedawane jest jedynie 20 proc. powstających w elektrociepłowni odpadów. Realizacja projektu umożliwi sprzedaż każdej ilości popiołu powstającego w procesie produkcji energii. Już od drugiej połowy 2012 r. w Azotach Tarnów składowana będzie wyłącznie część żużlowa pozostałości poprodukcyjnych elektrociepłowni.

Koszt przedsięwzięcia, realizowanego przez elektrociepłownię Azotów Tarnów, to ok. 19 mln zł, z czego 4 588 357,71 zł uzyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja ma nie tylko duże znaczenie w dążeniu do spełnienia wymogów środowiskowych ale również ma potencjał i może przynieść spore zyski w przypadku zawarcia umów na odbiór popiołów przez firmy, które wykorzystają je do produkcji materiałów budowlanych, jako dodatek do mieszanek budowlanych częściowo zastępujący cement lub jako materiał do stabilizacji powierzchni w budownictwie drogowym. Firma szacuje, że dzięki temu zainwestowane pieniądze zwrócą się w ciągu czterech najbliższych lat.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Podobał się artykuł? Podziel się!