Firma Intermag wyselekcjonowała szczepy bakterii: Bacilius subtilis szczep B00105 i Bacilius licheniformis szczep B00106, które są zdolne są do szybkiej i efektywnej dekompozycji resztek pożniwnych. Mikroorganizmy te dzięki syntezie synergistycznego kompleksu enzymów z grupy celulaz, efektywnie katalizują reakcję rozkładu celulozy uwalniając jednocześnie łatwo przyswajalne składniki odżywcze dla roślin.

W biopreparacie Bactim Słoma zawartych jest 500 mln przetrwalników bakterii/ 1 ml. Preparat jest po pierwszym roku doświadczeń polowych w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym IUNG BIP w Grabowie, powiat zwoleński, województwo mazowieckie, gdzie sprawdzano wpływ biopreparatu w uprawach rzepaku ozimego i kukurydzy. Doświadczenia prowadzono w 4 powtórzeniach, stosowano Bactim Słoma na słomę pszeniczną w dwóch dawkach: 1 l/ha i 2 l/ha przy zmniejszonym o 30 proc. nawożeniu PK w opcji bez oraz z 30 kg N/ha.

Z pierwszego roku obserwacji doświadczeń w rzepaku stwierdzono, że po zimie rośliny były nadmarznięte. Jednak na polach, gdzie stosowano preparat rzepak był wyższy, lepiej rozwinięty i bardziej zielony. Sugerować to może lepszą regenerację roślin po zimie. Jednak dla potwierdzenia tej tezy i proc. zwyżki plonowania trzeba poczekać na wynik z kolejnych lat doświadczeń.

Także na polu z kukurydzą, gdzie stosowano Bactim Słoma zaobserwowano wyższe rośliny, które były lepiej ukorzenione względem kontroli. Również tu dla potwierdzenia wyników doświadczenia z kukurydzą będą prowadzone w następnych latach.

Bactim Słoma należy do biopreparatów opartych o mikroorganizmy oraz ich metabolity i jest jednym z nowych produktów firmy Intermag. Polecany jest na resztki pożniwne, po zbiorach wszystkich gatunków roślin uprawnych w dawce 1–2 l/ha w 300–400 l/ha cieczy roboczej (dawka 1 l/ha zalecana jest w przypadku stosowania azotu do rozkładu resztek pożniwnych). Preparat może być także stosowany na nawozy naturalne, należy go wymieszać z glebą i nie powinien być aplikowany w pełnym słońcu, najlepiej późnym popołudniem lub wieczorem.