PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Program dofinansowania dozowników do precyzyjnego siewu

Program dofinansowania dozowników do precyzyjnego siewu

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 16-07-2013 13:40

Tagi:

Rolnicy, którzy w 2013 r. zdecydują się na zastosowanie w swoich gospodarstwach precyzyjnego nawożenia startowego, mogą liczyć na dofinansowanie do zakupu specjalistycznych dozowników w firmie Agrosimex – powiedział w rozmowie z portalem farmer.pl Piotr Murat z firmy Agrosimex.Program obejmuje dozowniki dwóch marek Delimbe (4-, 6- i 8-rzędowe) oraz APV. - Koszt pierwszego na wolnym rynku kształtuje się na poziomie ok. 5,5 tys. zł plus VAT - cena ta dotyczy najbardziej popularnego siewnika 6 rzędowego. 8 rzędowy jest droższy o 1000 zł, a 4 rzędowy tańszy o 2000 zł. Cena APV to koszt w wysokości średnio 9,6 tys. zł plus VAT. Są to dwie firmy działające na polskim rynku z którymi współpracujemy od ubiegłego roku. W programie dofinansowania dozowników do nawozu można uzyskać wsparcie na poziomie od 10 do 50 proc. kosztu zakupu urządzenia. Rolnik, który zakupi u nas ok. 3 tys. kg nawozu Microstar może liczyć właśnie na to najwyższe dofinansowanie, a więc pokrycie połowy kosztu zakupu dozownika - mówi Murat.

Trzeba zgłosić zamiar zakupu nawozu i dozowników do przedstawiciela firmy, Agrosimex dostarczy produkt, ale już sam montaż urządzenia na siewniku leży w gestii rolnika. - Nie jest to skomplikowane i kosztowne, bo jedynie wymaga zamontowania specjalnych uchwytów - dodaje Murat.

Czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o możliwości zamontowania dozowników na dowolnych siewnikach?

- Rolnicy chyba najczęściej obawiają się, że w momencie kiedy zamontują dozownik do precyzyjnego siewu nawozów na siewniku nowym - stracą na usługach gwarancyjnych, kiedy się coś zepsuje. Ale to nie jest istotna ingerencja w konstrukcję siewnika i na razie taka sytuacja się nie zdarzyła - dodaje Piotr Murat.

Na razie, jak podkreśla, w ramach projektu dofinansowania sprzedano kilka sztuk zestawów, ale zainteresowanie ze strony rolników jest spore. - Program będzie działał tak długa jaka będzie potrzeba - dodaje.

Stosowanie precyzyjnych nawozów startowych to trend, który dynamicznie rozwija się w Europie Zachodniej, a od kilku lat obecny jest także w Polsce.

- Mikrogranulaty są stosowane przede wszystkim w uprawie rzepaku, kukurydzy i buraków cukrowych, a także w wielu innych uprawach. Dzięki nim rośliny znacznie szybciej rozbudowują system korzeniowy i są w stanie rozwijać się nawet w bardzo trudnych warunkach. Ma to szczególne znaczenie w uprawie ozimin. Dodatkową korzyścią jest ograniczenie kosztów nawożenia fosforem - zachwala Murat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • jarki 2013-07-18 23:26:02
  dokładnie makro muszą być w glebie
  a przy dużych wydajnościach i bez obornika mikro jest konieczne w odzywkach
 • kissmy... 2013-07-18 12:07:46
  mikronawozy sprawdzają się, ale wyłącznie w warunkach stresowych, czyli w niskoprzychodowych uprawach nie warto w nie inwestować, ale już w ogrodnictwie może być to ciekawa propozycja, niestety przy spadających cenach surowców rolnych wszyscy będą ograniczać koszty, czyli mikronawozy czekają ciężkie czasy, jedyna różnica to przyswajalność, jak już zauważyliście zasobne stanowisko nie potrzebuje już nic więcej
 • jarki 2013-07-17 22:36:08
  jak większość tego typu pomysłów
  mówię od dawna to się sprawdzi u nieudaczników
  jak masz pole zadbane szkoda kasy
 • w-40 2013-07-17 17:27:06
  moje zdanie na ten temat jest podobne do kissmy . dla mnie te nawozy to sciema.
 • w-40 2013-07-17 17:21:13
  a mnie nurtuje pytanie czy 20kilo nawozu może zastąpić 150 ?
 • kissmy... 2013-07-17 17:16:05
  i zyskujemy 4 krotny wzrost efektywności? fosfor akurat jest składnikiem trudno wymywalnym z gleby i jego zasobnością można łatwo sterować, akceptuję mikronawozy w uprawie kukurydzy, mimo iż ich zastosowanie kosztuje co najmniej 0,5t plonu (mokrej kukurydzy), ale w ciągu obecnego i poprzedniego sezonu nie zauważyłem najmniejszej różnicy pomiędzy roślinami, które zostały zasilone mikronawozem a tymi, pod które nawozu tego nie zastosowano
 • AS 2013-07-17 16:35:50
  chodzi o to, że podajesz fosfor precyzyjnie pod korzeń. na prawdę wychodzi lepiej niż rzucanie na całe pole.
 • kissmy... 2013-07-16 22:50:17
  ciekawe - ograniczenie kosztu nawożenia fosforem przy zastosowaniu nawozu za 8zł/kg zamiast 2zł/kg, ale jeszcze bardziej nurtuje mnie pytanie czy więcej przepłacamy za mikronawozy czy za dozowniki
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.158.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!