PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Przedłużone cło na saletrę z Rosji

Przedłużone cło na saletrę z Rosji

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 26-09-2014 11:19

Tagi:

Unia Europejska zdecydowała się przedłużyć o kolejne 5 lat cła antydumpingowe na saletrę amonową z Rosji. Co to oznacza?- Po 15 miesięcznym przeglądzie, Komisja Europejska podjęła ważną dla producentów UE decyzję o przedłużeniu ceł antydumpingowych na import saletry amonowej z Rosji. Oznacza to, że przez pięć kolejnych lat obowiązywać będą cła w wysokości do 47 euro za tonę saletry amonowej - poinformował Grzegorz Kulik, rzecznik prasowy Grupy Azoty.

Saletra amonowa to jeden z najpopularniejszych nawozów stosowanych w Europie. Jego cena (34 proc. N) kształtuje się obecnie w naszym kraju na poziomie około 150 zł/dt. Wprowadzenie ceł sprawia, że nie powinien trafić do nas tańszy nawóz ze wschodu. Aby tak się nie stało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Nawozów - Fertilizers Europe w marcu zeszłego roku złożyło wniosek, na którego odpowiedziała właśnie teraz Komisja Europejska w specjalnym oficjalnym rozporządzeniu.

- Przez niemal dwa lata prac Komisji wnioskodawcy mocno podkreślali, że w związku z wygaśnięciem środków antydumpingowych istnieje realne prawdopodobieństwo dumpingu, a tym samym wystąpienia szkody dla całego przemysłu unijnego. W ocenie przedstawicieli branży ochrona przed dumpingiem z Rosji jest potrzebna, dopóki kraj ten będzie różnicował ceny gazu, sprzedając surowiec po niskich cenach własnym producentom, a po wysokich cenach producentom w krajach Unii - podał w komunikacie Grupa Azoty, która należy do Fertilizers Europe.

- Rosja, prowadząc politykę dual-pricing zakładającą różne ceny dla odbiorców krajowych i zagranicznych, wpływa na obniżanie kosztów produkcji nawozów przez rosyjskie firmy. Jesteśmy przeciwni nieuczciwej konkurencji. Aktywnie działamy jeśli chodzi o prawodawstwo unijne. Decyzja o przedłużeniu ceł antydumpingowych jest przede wszystkim odpowiedzialna - powiedział Marek Kapłucha - wiceprezes zarządu Grupy Azoty oraz wiceprezydent Fertilizers Europe.

Ukraina również nałożyła pięcioletnie cła na import saletry amonowej od naszego wschodniego sąsiada.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • Mietek wielkopolska 2014-10-01 11:24:31
  Wiadomo w tym roku nie ma cen na produkty ja mam 123 ha zboża, rzepak , okopowe i kukurydza. Wiadomo nawozy są drogie, przy obecnej cenie liczy się każdy grosz. W tam tym roku na próbę wziąłem na Środek o wysokiej zawartości Kwasów Huminowych, który pozwolił mi o 50 procent obniżyć nawożenie mineralne, plony pszenicy ozimej miałem średnio na poziomie 8,7 z ha w tym roku niby słaba koniunktura ale jeszcze kupię żeby obniżyć nawożenie mineralne. Nie wiem czy mogę napisać nazwę tego preparatu żeby nikt nie powiedział że jestem sprzedawcą tego polepszacza jak ja to mówię. Napiszę a co niech inni tez się zapoznają z tym polepszaczem Humac Agro się zwie.
 • spekulant 2014-09-27 06:07:35
  O jakich nawozach tu się pisze????? przecież przy dzisiejszych cenach płodów rolnych nawóz to bez mała luksus dla rośliny i portfela ...... Nie tylko rolnik odczuje drastyczny spadek cen, ale cały przemysł związany z rolnictwem również.....
 • bywalec 2014-09-26 21:24:13
  w Polskim Rolniku nie ma jedności dlatego każdy kto może podłącza się jak pijawka i wprowadza chore prawo, aby upodlić osoby ciężko pracujące. Szkoda, że odnośnie ujednolicenia dopłat unijnych nikt takiego "cła" nie wprowadził ale za to nasi możni wielcy nam obiecali przed którymiś wyborami- JEDNOLITE DOPŁATY. Ale kto to pamiętam teraz.
 • rychu 2014-09-26 19:57:01
  nie zapominaj że Rosja nie kupuje już naszych produktów jak jabłka mleko i wieprzowina , ja będę kupował krajowe nawozy
 • Hegemon 2014-09-26 19:55:09
  Gówno mnie obchodzi z czego ruscy robią nawozy, jak będzie cło antydumpingowe na ukraińskie zboża to ok, a oni tutaj nam zabronią sprowadzić nawozy a tam pchają ile wlezie zboże bo tam niższe koszta...
 • pabel 2014-09-26 19:04:23
  nie chodzi o to, żeby udupić rolnika tylko żeby uniknąć rozwalania rynku przez rosję swoimi nawozami kiepskiej jakości, produkowanymi z mega taniego gazu...
 • Krzysiek 222 2014-09-26 16:26:58
  przemysł może liczyć na ochronę,rolnik nie,mało musi kupować droższe nawozy:(
 • grzevoo 2014-09-26 15:08:37
  Wszystko żeby tylko udupić rolnika a dorobić cwaniaka
 • nika 2014-09-26 11:50:22
  tia a jak wpuszczono ukraińskie zboża i rzepak w 2014roku po niższych cenach niż nasz rodzimy to nie było to działań antydumpingowych.
  I nikt mi nie powie że ukraińcy produkując zboże/rzepak przestrzegają crosscompience, zazielenienia czy dywersysfikacji i wielu innych które polski rolnik musi spełnić.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.227.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!