W tym roku plony nasion facelii błękitnej były niskie. Powodem były opady deszczu podczas kwitnienia. Dlatego ceny nasion są dużo wyższe niż w latach ubiegłych. Zainteresowanie uprawą facelii nie jest duże. Często jej uprawa jest powiązana z hodowlą pszczół – jako sposób na uzyskanie pysznego miodu, a przy okazji można zarobić na nasionach. Ale czy rzeczywiście można na nich zarobić?

Facelia jest rośliną miododajną, uprawianą często blisko pasieki. Jej wydajność miodowa w czystym siewie waha się od 180 kg/ha na glebach jałowych do nawet 1100 kg/ha na bardzo urodzajnych lessach. Nadaje się do uprawy na nasiona, jako zielony nawóz na przyoranie, zwłaszcza w międzyplonach ścierniskowych, a także w mieszankach, na przykład z gorczycą, seradelą, łubinem, wyką lub peluszką. W krajowym rejestrze odmian rolniczych jest sześć odmian facelii: Asta, Angela, Lisette, Natra, Stala i Vetrovska. Ze względu na krótki okres wegetacji, około 90 dni, może być uprawiana dwa, trzy razy po sobie. Nie jest wymagająca i warunki glebowe nie mają dla niej bardzo istotnego znaczenia.

Facelia błękitna jest rośliną jednoroczną, osiąga wysokość do 100 cm. Wschodzi przeważnie po ośmiu dniach, a zakwita po pięćdziesięciu i kwitnie od 3 do 6 tygodni. Nasiona źle kiełkują w świetle, dlatego nawet płytko zasiana, powinna być dobrze pokryta glebą. Jest tolerancyjna na niski odczyn gleby i dobrze znosi okresy niedoboru wody z wyjątkiem fazy kiełkowania. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i wytrzymałością na przymrozki, nawet do –6 st.C. Najlepszym przedplonem dla facelii błękitnej są rośliny okopowe po oborniku i zboża. Ma zdolność pobierania składników pokarmowych z głębszych warstw gleby i przemieszczania ich do części nadziemnej rośliny.

Rady praktyków

Jakie doświadczenie w uprawie facelii mają rolnicy, którzy wysiali ją w swoich gospodarstwach? Czy się opłaca i wrócą do niej w następnych latach?

Robert Pietrzak z okolic Płocka prowadzi firmę nasienną zajmującą się skupem nasion, w tym nasion facelii.  Jak mówi, średnia wielkość plantacji na nasiona w Polsce jest mała, bo wynosi przeważnie od 1 do 2 ha, a najwięcej uprawia się jej w powiecie włocławskim (woj. kujawsko-pomorskie). – W tym roku jest mało nasion, dlatego cena jest dosyć wysoka w porównaniu z latami ubiegłymi, ale też zróżnicowana i waha się od 5 do 10 zł za kg – mówi przedsiębiorca. Sytuacja ta jest spowodowana długotrwałymi opadami deszczu podczas kwitnienia rośliny, trwającymi przez dwa, trzy tygodnie.