W ramach wezwania Grupa Acron chce nabyć akcje, zapewniające maksymalnie 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Zapisy na sprzedaż akcji inwestorzy mogą składać w terminie od 6 do 22 czerwca 2012 r. w placówkach Domu Maklerskiego BZ WBK S.A, oraz oddziałach Banku Zachodniego WBK S.A.

- Jesteśmy przekonani, że Grupa Acron jako strategiczny inwestor Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, zapewni polskiej grupie stabilność i długoterminowy rozwój. Zgodnie z przedstawionym Spółce listem intencyjnym, chcemy zapewnić jej dostęp do własnych surowców, globalną sieć logistyczną i sprzedaży oraz międzynarodowe doświadczenie. To są ważne czynniki, bez których naszym zdaniem Grupa Azoty Tarnów nie zachowa konkurencyjności na globalnym rynku w perspektywie kolejnych lat. Tak jak zapewniliśmy w liście intencyjnym, naszym celem jest m.in. rozwój wszystkich sektorów działalności polskiej Grupy, realizacja planów inwestycyjnych oraz dotychczasowej polityki zatrudnienia - powiedział Vladimir Kantor, wiceprezes Grupy Acron ds. strategii.
W wezwaniu na akcje Azotów Tarnów, Grupa Acron zaoferowała 36 zł za jedną akcję.

- Zaoferowana przez nas cena daje atrakcyjną premię, w porównaniu z ceną sprzed wezwania. W wyniku jego ogłoszenia, giełdowy kurs akcji Azoty Tarnów wzrósł, podczas gdy sam rynek akcji odnotował w tym czasie spadek. I tak indeks MWIG40, w którym są Azoty Tarnów, spadł od 16 maja o prawie 8 proc. - dodaje V. Kantor.

Acron to międzynarodowy producent nawozów mineralnych i innych produktów chemicznych. Grupa rozpoczęła swoją działalność na rynku rosyjskim w 1961 r. i została sprywatyzowana na początku lat dziewięćdziesiątych. W 2005 r. rozpoczęła ekspansję na rynku chińskim. Obecnie Acron jest największym rosyjskim prywatnym inwestorem w Chinach. Od 2008 roku, Grupa obecna jest w Estonii, gdzie posiada obiekty portowe oraz logistyczne. Także od 2008 roku Acron rozwija własną bazę surowcową potasu w Kanadzie, gdzie współpracuje również, na podstawie umowy joint venture, z koncernem Rio Tinto w zakresie eksploracji złóż potasu i budowy kopalń.

Podobał się artykuł? Podziel się!