PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rynek nawozów mineralnych w czerwcu 2018 r.

Rynek nawozów mineralnych w czerwcu 2018 r. Fot. PTWP

Autor: farmer.pl

Dodano: 20-07-2018 09:40

Tagi:

Przedstawiamy „Analizę rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w czerwcu 2017 r.” przygotowaną przez Centrum Doradztwa Rolniczego na podstawie informacji otrzymanych z Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego.Zaopatrzenie w nawozy

W województwie dolnośląskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy określono jako wystarczający.

W województwie kujawsko-pomorskim stan zaopatrzenia w analizowane nawozy oceniono jako wystarczający. Jedynie zaopatrzenie w siarczan potasu oraz w polifoskę 4:12:32 oceniono jako średnie. Występowało małe zainteresowanie nawozami, które były zamawiane w momencie zapotrzebowania.

W województwie lubelskim stan zaopatrzenia we wszystkie analizowane nawozy był wystarczający.

W województwie łódzkim jako bardzo dobre określono zaopatrzenie w nawozy azotowe obecne w 97-100 proc. punktów sprzedaży. Dobre było zaopatrzenie w polifoskę 6:20:30 - w 83 proc. punktów.  Średnie – sól potasowa w 76 proc. punktów oraz polifoska 8:24:24 w 79 proc. Jako zaopatrzenie dostateczne oceniono superfosfat wzbogacony 40 proc. - był obecny w 55 proc. punktów, superfosfat pojedynczy granulowany w 34 proc. punktów, siarczan potasu w 41 proc. punktów, nawozy wapniowo magnezowe w 52 proc. punktów sprzedaży. Jako słabe określono zaopatrzenie w polifoskę 4:12:32 w 21 proc. punktów i nawozy wapniowe - w 28 proc. punktów. Bardzo słabe jest zaopatrzenie w amofoskę - w 10 proc. punktów sprzedaży.

W województwie małopolskim dobre było zaopatrzenie w nawozy azotowe, sól potasową oraz polifoskę  8:24:24 i  polifoskę 6:20:30. Jako słabe określono zaopatrzenie w nawozy fosforowe, siarczan potasu oraz nawozy wapniowe. Brak jest notowań o obecności polifoski 4:12:32 oraz amofoski, ale zamiast tych nawozów jest w sprzedaży Unifoska 4:12:12 w cenie 105-120 zł.

W województwie mazowieckim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe określono, jako dobry, jedynie zaopatrzenie w mocznik jest na poziomie 83 proc. Słabe było zaopatrzenie w nawozy fosforowe - w 50 proc. punktów brakowało superfosfatu pojedynczego granulowanego, natomiast superfosfatu wzbogaconego w 17 proc. punktów sprzedaży. Nie występował popyt na sól potasową, a w 33 proc. punktów sprzedaży brakuje siarczanu potasu. Stan zaopatrzenia w nawozy wapniowe był dobry, ale nie było zainteresowania nawozami z tej grupy. W odniesieniu do nawozów wieloskładnikowych – stan zaopatrzenia był uzupełniany wg. potrzeb, ale wysokie ceny nawozów powodowały ograniczone zainteresowanie kupnem. Polifoska 4: 12:32 oraz amofoska występowały w 66 proc. punktów.

W województwie opolskim stan zaopatrzenia w saletrę amonową, mocznik, superfosfat pojedynczy granulowany, sól potasową, a także polifoskę 8:24:24 i  polifoskę 6:20:30  był wystarczający. Saletrzak, superfosfat wzbogacony 40 proc., wapno oraz nawozy wapniowo magnezowe, polifoska 4:12:32 oraz amofoska sprowadzane były na zamówienie. Siarczan potasu oferowany był w stopniu dostatecznym

W województwie podkarpackim zaopatrzenie w większość analizowanych nawozów było dobre. Zaopatrzenie w wapno węglanowe oraz polifoskę 4: 12:32 było wystarczające.

W województwie podlaskim stan zaopatrzenia w nawozy azotowe, superfosfat pojedynczy granulowany, sól potasową, oraz polifoskę 4:12:32 i 6:20:30 a także nawozy wapniowe i wapniowo magnezowe było wystarczające, nawozy były zamawiane w miarę potrzeb. Występowały niedobory w zaopatrzeniu w superfosfat wzbogacony 40 proc. oraz amofoskę. Brakowało siarczanu potasu i polifoski 4:12:32.

W województwie pomorskim stan zaopatrzenia w nawozy był dobry. Dostawy siarczanu potasu były realizowane na życzenie rolnika w ciągu kilku dni.

W województwie śląskim stan zaopatrzenia w nawozy fosforowe, potasowe, nawozy wapniowe, i polifoski 6: 20: 30 oraz 4;12;32 było wystarczające. Stan zaopatrzenia w nawozy azotowe oraz polifoski 8:24:24 określono, jako dobry. Na nawozy wapniowo - magnezowe oraz na amofoskę nie było chętnych, w zaopatrzeniu w amofoskę występowały niedobory

W województwie świętokrzyskim zaopatrzenie w nawozy azotowe, fosforowe, sól potasową oraz polifoski 8:24:24 i 6: 20:30 oraz wapniowe i wapniowo magnezowe określono, jako dobre. Słabe było zaopatrzenie w superfosfat wzbogacony i polifoskę 4:12;32. Brakowało dostaw siarczanu potasu, oraz amofoski do punktów sprzedaży.

W województwie warmińsko-mazurskim zaopatrzenie w analizowane nawozy było wystarczające.  Brakowało danych o siarczanie potasu oraz nawozach wapniowych.

W województwie wielkopolskim zaopatrzenie w analizowane nawozy, określono, jako wystarczające, chociaż czasami występowały okresowe braki trwające 1-4 tygodni. Superfosfat pojedynczy granulowany oraz siarczan potasu występowały w 80 proc., a nawozy wapniowe w 60 proc. punktów zaopatrzenia.

W województwie zachodniopomorskim stan zaopatrzenia w nawozy był wystarczający, a w razie braków nawozy były szybko sprowadzane na zamówienie.

Ceny nawozów

U dystrybutorów zbierane są najniższe i najwyższe ceny każdego z analizowanych nawozów.

Wśród cen najniższych poszczególnych nawozów najniższe wartości osiągnęły:

Nawozy azotowe:                                                                                                                                                     

 • saletra amonowa w województwie lubuskim 82,00 zł/dt,
 • saletrzak w województwie dolnośląskim  105,00 zł/dt,
 • mocznik w województwie lubuskim 92,00 zł/dt.

Nawozy fosforowe: 

 • superfosfat pojedynczy granulowany w województwie dolnośląskim 77,00 zł/dt;
 • superfosfat wzbogacony 40 proc. w województwie lubuskim 103,00 zł/dt.

 Nawozy potasowe:

 • sól potasowa w województwie zachodniopomorskim 120,00 zł/dt;
 • siarczan potasu w województwie łódzkim 220,00 zł/dt,

Nawozy wieloskładnikowe:

 • polifoska 8:24:24 w województwie lubuskim  i opolskim 140,00 zł/dt;
 • polifoska 6:20:30 w województwie lubuskim i zachodniopomorskim 130,00 zł/dt;
 • polifoska 4:12:32 w województwie mazowieckim 86,00 zł/dt;
 • amofoska 4:16:18 w województwie lubuskim 80,00 zł/dt.

Wśród cen najwyższych poszczególnych nawozów największe wartości osiągnęły:

Nawozy azotowe:

 • saletra amonowa w województwie małopolskim 150,00 zł/dt;
 • saletrzak w województwie wielkopolskim   155,00  zł/dt;
 • mocznik w województwie podkarpackim  232,00 zł/dt.

Nawozy fosforowe:

 • superfosfat pojedynczy granulowany 137,00 zł/dt w województwie lubelskim;
 • superfosfat wzbogacony 40 proc., 242 ,00 zł/dt w województwie pomorskim.

Nawozy potasowe:

 • sól potasowa 260,00 zł/dt w województwie małopolskim;
 • siarczan potasu 330,00 zł/dt w województwie świętokrzyskim.

Nawozy wieloskładnikowe:

 • polifoska 8:24:24 -200,00 zł/dt w województwie małopolskim;
 • polifoska 6:20:30- 207,00 zł/dt w województwie pomorskim;
 • polifoska 4:12:32 – 203,00 zł/dt w województwie pomorskim;
 • amofoska 138 zł/dt w województwie warmińsko mazurskim.

Analizując dynamikę maksymalnych cen nawozów w stosunku do czerwca 2017 roku, w 98 na 176 pozycji obserwować można było spadek cen, a w następnych 31 przypadkach stagnację cen. Oznacza to, że 27 proc. cen nawozów wzrosło w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjątkowo duże spadki cen nawozów odnotowano w województwie opolskim.

Ceny czystego składnika

Cenę czystego składnika wyliczono, odnosząc cenę całego nawozu do procentowej zawartości czystego składnika. (Np.cena jednej dt superfosfatu potrójnego granulowanego 46 proc. wynosiła 139zł., zawartość fosforu w jednej dt tego nawozu wynosi 46 kg, więc cena tych 46 kg fosforu wynosi 139 zł.  – a cena 1 kg fosforu równa się 3,02 zł.).      

Wśród rozpatrywanych cen nawozów azotowych w czerwcu 2018 roku dla cen maksymalnych, cena czystego składnika – azotu była najniższa w moczniku. Na drugim miejscu – w saletrze amonowej, a najdrożej czysty składnik nadal był w saletrzaku. Prawidłowość ta dotyczy większości województw, wyjątek stanowiła cena czystego składnika w moczniku wyższa od ceny czystego składnika w saletrzaku i saletrze w województwie podkarpackim. Dla cen minimalnych czystego składnika utrzymywała się podobna tendencja cena azotu najniższa była w moczniku a najwyższa w saletrze.  

Dla nawozów fosforowych na podstawie otrzymanych informacji widoczne było, że czysty składnik był w większości województw tańszy w superfosfacie wzbogaconym 40 proc. niż w pojedynczym granulowanym. Dla cen maksymalnych w województwie pomorskim sytuacja była odwrotna.

Dla nawozów potasowych brakowało niektórych danych, gdyż w wielu województwach punkty skupu nie prowadziły sprzedaży siarczanu potasu. Z analizy posiadanych informacji wynikało, że zarówno dla cen minimalnych jak i maksymalnych czysty składnik – potas, był zdecydowanie tańszy w soli potasowej niż w siarczanie potasu, prawidłowość ta dotyczyła większości województw, wyjątkiem było województwo małopolskie.

Dla nawozów wieloskładnikowych jako czysty składnik potraktowano azot, potas oraz fosfor łącznie. Ceny czystego składnika w nawozach wieloskładnikowych przyjętych do analizy – polifosek oraz amofoski nie wykazywały jednoznacznych prawidłowości.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • wład 2018-07-22 08:08:42
  Sól potasowa 260 zł za kwintal ????? !!!!! Może za dwa kwintale ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.91.79.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.