Ceny maleją już trzeci miesiąc z kolei, jednak skala obniżek jest niewielka. W lipcu ceny nawozów mineralnych zostały obniżone średnio o 0,2%. Najbardziej potaniał saletrzak (o 1,8%) oraz nawóz trójskładnikowy (o 1,3%). Podrożał natomiast superfosfat potrójny i fosforan amonu (o 0,3%). Od początku roku nawozy mineralne podrożały o 5,4%, w tym najsilniej nawóz trójskładnikowy (o 9,1%), polifoska (o 7,9%) oraz sól potasowa (o 6,5%). W ciągu 12 miesięcy wzrost cen nawozów mineralnych wyniósł 10,9%, w tym sól potasowa podrożała o 16,3%, polifoska o 15,3%, a fosforan amonu o 13,3%. Nawozy azotowe podrożały średnio o ponad 8%, a superfosfaty o blisko 9%.

W najbliższych miesiącach ceny nawozów mineralnych prawdopodobnie pozostaną stabilne, jednak pod koniec roku mogą wzrosnąć. Symboliczny spadek cen nawozów mineralnych w lipcu 2012 r., przy stabilnych cenach pszenicy spowodował, że ich wzajemne relacje nie zmieniły się, a na zakup 1 kg NPK należało przeznaczyć równowartość 4,7 kg pszenicy, tj. o 0,2 kg więcej niż przed rokiem. Relatywnie najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa (równowartość 3,8 kg pszenicy), a najdroższym nawóz trójskładnikowy (6,0 kg pszenicy). Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej nieznacznie się pogorszyły.

Na zakup 1 kg NPK w lipcu 2012 r. należało przeznaczyć 7,7 kg żywca wieprzowego, o 0,1 kg więcej niż w miesiącu poprzednim, ale o 0,4 kg mniej niż przed rokiem. W lipcu 2012 r. nieznacznie potaniały nawozy wapniowe (o 0,5%) i obecnie są o 4,2% tańsze niż przed rokiem. Od maja b.r. światowe ceny nawozów mineralnych1 systematycznie spadają. W lipcu ceny spadły średnio o kolejne 1,6%. Spadek cen nawozów na świecie wynika przede wszystkim z wyraźnych obniżek cen mocznika, który ma ponad 40% udział w tworzeniu indeksu zmian światowych cen nawozów. Mocznik2 potaniał w lipcu o 8,4%. Podrożała natomiast sól potasowa3 (o 1,1%), a ceny fosforanu amonu4 i superfosfatu5 pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca. W ciągu 12 miesięcy ceny nawozów mineralnych w handlu światowym zmniejszyły się prawie 10%.