Niedobór składników mineralnych, objawia się zmianą wyglądu liści. Co oznaczają krawędziowe żółte plamy na liściach rzepaku ozimego widoczne są ? Mamy do czynienia z deficytem potasu. W zależności od stopnia nasilenia niedoborów, objawy mogą przybierać różną postać. Początkowo liście mają niebieskozielone zabarwienie, w dalszej kolejności przeobrażają się w żółte krawędziowe plamy a następnie liście od brzegów stają się czerwonofioletowe.

Potas to bardzo ważny makroelement, który odpowiada za przezimowanie roślin. Reguluje gospodarkę wodną i wymianę gazową (otwieranie i zamykanie aparatów szparkowych), aktywuje wiele enzymów, bierze udział w syntezie białek, w gospodarce azotowej roślin. Transportuje również azotany w ksylemie. Ponadto poprawia odporność roślin na stresy przez zwiększenie stężenia soku komórkowego. Zwiększa zdrowotność roślin na choroby. W prawidłowo odżywionych roślinach rzepaku synteza białek zachodzi bez zakłóceń, zmniejsza się liczba wolnych aminokwasów stanowiących źródło azotu dla grzybów pasożytniczych. Wymagania rzepaku ozimego w przypadku potasu wynoszą 50 kg (K2O).

Po zauważeniu tych wymienionych objawów, należy jak najszybciej uzupełnić niedobór składników. W tym celu należy rozsiać sól potasową w dawce 100kg/ha K.  

Podobał się artykuł? Podziel się!