PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Sezonowo niższe ceny nawozów – zadbaj o trawę

Autor: dr Adam Grześkowiak, Zakłady Chemiczne „Police” S.A.

Dodano: 05-06-2012 09:27

Tagi:

Od wielu lat nawożenie jest najważniejszym czynnikiem zwiększającym plony. Nawet najbardziej wydajne odmiany nie będą dobrze plonować, gdy rośliny są głodne.Licząc wszystkie koszty uprawy, racjonalne wydatki na nawożenie powinny kształtować się na poziomie 30-50 proc. kosztów, bo przy takim poziomie intensyfikacji nawożenia stwarza się szansę uzyskania ekonomicznie uzasadnionych wyższych plonów, niż z produkcji ekstensywnej. Mając wyższy plon zawsze będzie wyższy przychód. Wiele informacji rynkowych wskazuje, że wysokie ceny większości płodów rolnych utrzymają się przez najbliższy rok, nawet z tendencją wzrostową, co poprawia efektywność nawożenia. Warto więc skorzystać z sezonowej, tak znacznej obniżki cen nawozów.

Należy też pamiętać o użytkach zielonych. Po zbiorze pierwszego pokosu, tak na łące dwu- jak trójkośnej zaleca się 40-50 kg/ha azotu, w kilka dni po skoszeniu trawy. Pod drugi, a zwłaszcza pod trzeci pokos, najlepiej stosować azot w formie mocznika, który ogranicza akumulację azotanów w runi.

Podobnie po każdym wypasie na pastwiska stosować około 30-40 kg/ha azotu, najlepiej, bo najbezpieczniej dla zdrowia zwierząt - w formie mocznika. Jeżeli stosujemy saletrzaną formę azotu (saletra amonowa, saletrzak), obowiązuje co najmniej 4. tygodniowa (a późnym latem 6. tygodniowa) karencja, czyli po takim czasie od wysiewu saletry można bezpiecznie wypasać. Azotany z nawozów saletrzanych są bardzo szkodliwe dla zwierząt, a przedostając się łatwo do mleka - stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!