W sezonie 2013/14 światowa sprzedaż nawozów wzrośnie o 2 proc. do niemal 180 mln ton - przewiduje grudniowy raport Międzynarodowego Stowarzyszenia Przemysłu Nawozowego (IFA).

Najbardziej, bo o 2,6 proc., zwiększy się sprzedaż soli potasowej. Głównym nawozem pozostaje azot, którego sprzedaż osiągnie na świecie 109,5 mln ton.

Dobre perspektywy dla nawozów w sezonie 2013/14 nie obejmują Ameryki Północnej, Europy Zachodniej i Centralnej - zastrzega IFA. W tych regionach rolnicy wstrzymują się ze zwiększaniem zużycia nawozów, ponieważ spadły ceny skupu zbóż i roślin oleistych.

Spadki cen negatywnie wpływają na dochody rolników wyspecjalizowanych w produkcji roślinnej ale skorzystają na tym producenci trzody, drobiu, bydła i mleka.

Jak wskazuje raport IFA, od początku 2013 roku także ceny nawozów spadły. Wskaźnik cen mocznika, chlorku potasu (MOP) i fosforanu dwuamonowego (DAP) w odniesieniu do cen zbóż jest relatywnie stabilny. Relacja cen nawozów do cen zbóż jest więc dla rolników korzystna. Mimo tego duzi producenci rolni nie zamierzają zwiększać zakupów nawozów.

Światowa produkcja nawozów w 2013 r. wyniesie ok. 178,5 mln ton i będzie o pół procenta wyższa niż przed rokiem. Eksport nawozów w ubiegłym roku spadł o ok. 3 proc. Jak ocenia raport, producenci wykorzystują średnio 87 proc. swoich mocy.  

W porównaniu z poprzednim sezonem 2012/13, gdy sprzedaż nawozów nie wzrosła pozostając na poziomie 176 mln ton, ten sezon wypada zdecydowanie lepiej. Ważnym motorem wzrostu popytu na nawozy są subsydia w krajach rozwijających się, zwłaszcza w Indiach i w Afryce.

Według ekspertów IFA w sezonie 2014/15 sprzedaż nawozów może wzrosnąć o 2,7 proc. do 184,3 mln ton. Wtedy też wzrośnie sprzedaż w naszym regionie Europy. Eksperci podkreślają jednak, że prognozy dla kolejnego sezonu mają w dużej mierze charakter spekulacyjny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!