PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Środki produkcji podrożały w tym roku nieznacznie

Środki produkcji podrożały w tym roku nieznacznie Ile kosztują nawozy? fot. MT

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 13-03-2016 13:15

Tagi:

- Opóźnianie wypłat dopłat bezpośrednich przesuwa wiosenne ożywienie na rynku środków produkcji na następne miesiące – poinformowała prof. Jadwiga Seremak-Bulge z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie.Co z nawozami? Okazuje się, że wzrost cen nawozów mineralnych był minimalny, mimo bliskich terminów rozpoczęcia prac polowych. Dynamikę cen środków produkcji osłabiają także spadkowe tendencje cen surowców na rynkach światowych.

- W styczniu 2016 r. nastąpił sezonowy wzrost popytu na nawozy mineralne, czemu sprzyjało rozpoczęcie wypłat dopłat bezpośrednich za 2015 r. Popyt był jednak wyraźnie mniejszy niż w latach poprzednich. Średni wzrost cen nawozów mineralnych w styczniu 2016 r. wyniósł 0,2proc., w tym najsilniej podrożał superfosfat potrójny (o 0,5 proc.) oraz fosforan amonu (o 0,4 proc.). Ceny najbardziej popularnych nawozów azotowych pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca – podają Aldon i Arkadiusz Zalewscy w najnowszym Raporcie rolnym.

Dodają, że w ciągu 12 miesięcy nawozy mineralne zdrożały o 0,8 proc., w tym najbardziej wzrosły ceny fosforanu amonu (o 7,8 proc.). - W najbliższych miesiącach w związku z sezonowym ożywieniem ceny nawozów mineralnych na krajowym rynku mogą nieznacznie wzrosnąć. Czynnikiem hamującym wzrosty ceny powinny być niskie ceny w handlu światowym – informują.

Co ze zbożami? - Niższe od oczekiwanych przez producentów zbóż ceny powodują, że obroty na rynku krajowym są relatywnie niewielkie. Do końca sezonu trudno jednak oczekiwać ich wzrostu ze względu na ograniczony popyt krajowy oraz sytuację na rynku światowym. Optymistyczne prognozy zbiorów w 2016 r. na półkuli północnej oraz rekordowe zapasy zbóż na świecie, przy niskich cenach energii utrzymują ceny światowe na niskim poziomie – prognozuje prof. Seremak-Bulge.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Filipek 2016-03-15 10:50:22
  Niektórym to się ta Polifoska chyba po nocach śni, że tyle razy wrzucacie ten temat, odpowiednie służby zabrały się za ten temat, więc kwestią czasu jest to kiedy się wszystko wyjaśni.
  A jak szukasz ciągle okazji by przyoszędzić i kupujesz podejrzany nawóz, który okazuje się podróbką to nie miej pretensji, że Ci zboże nie wyrośnie tak jakbyś tego oczekiwał. Chcesz mieć pewność, że kupujesz oryginał to kupuj w pewnym źródle. Dzisiaj świat zdominowany jest przez podróbki czy to odzieży, sprzętu elektronicznego czy naszych nawozów i jeśli nie masz sprawdzonego dostawcy to tak to się własnie może skończyć.
 • Wojtas 2016-03-14 21:55:24
  Ropa i gaz potaniały - nawozy w górę. Mleko i wieprzowina potaniały - w sklepach ceny bez zmian. Jedna wielka zmowa i złodziejstwo. Poza tym wiele nawozów jest podrobionych, kilkanaście lat temu sypnęło się mocznika to wszystko się kładło, teraz ledwo się łan zaciemni. Podrobiona Polifoska w tym roku podobno połowy parametrów nie miała nawet. W
 • drummer 2016-03-14 11:05:11
  co by nie było, rolnicy będą pisać, że nawozy są za drogie, wiec darujcie sobie ten sarkazm. juz slyszalem te gadke, ze w ogole nie powinno sie placic za nawozy, tylko najlepiej żeby państwo je refundowało z kieszeni podatnika, tak? ech, prawa rynku nie zmienisz, rosna koszty produkcji, rosna ceny produktów, norma. ale rośnie też jakość produktu i to jest wazne
 • ciekawy 2016-03-14 07:37:21
  Czy Wy naprawdę chcecie, żeby polscy producenci nawozów zarobili mniej w tym roku?? ;)
 • ........... 2016-03-13 22:41:43
  Chcąc zablokować import, nie podnoszą cen nawozów krajowych. Kiedyś był monopol i mogli ceny dyktować, a teraz jak jest bardzo duży tańszy import to nawozy nie rosną miesięcznie 50 zł a tylko 5 zł :)
 • grzevoo 2016-03-13 14:50:22
  A czy ze wzgledu na niskie ceny surowców środki do produkcji nie powinny raczej potanieć?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!