W sektorze nawozów azotowych podstawowym surowcem do produkcji jest gaz ziemny. Jego udział w kosztach wyrobu jest bardzo duży, dlatego nie bez znaczenia na produkt finalny ma cena gazu. Do tej pory Polska płaciła Rosji więcej za gaz niż inne kraje Unii Europejskiej. Teraz ta cena się obniżyć. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA i Gazprom osiągnęły porozumienie w tej sprawie, konkretnie w sprawie korekty warunków cenowych kontraktu na dostawy gazu do Polski - podano w komunikacie. 

Obniżka cen gazu - pochodzącego od rosyjskiego koncernu Gazprom - jest wyższa niż 10 proc. - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk dodał, że URE zatwierdzi wniosek taryfowy PGNiG z niższymi cenami gazu – poinformował PAP.

- Zgodnie z podpisanym w Warszawie aneksem do Kontraktu jamalskiego zmianie ulegają warunki cenowe na dostawy gazu do Polski. Nowe warunki cenowe Kontraktu jamalskiego odzwierciedlają zmiany, jakie zaszły na europejskim rynku gazu w ostatnich latach. W związku z tym wynegocjowana formuła cenowa będzie również uwzględniać bieżące ceny rynkowe gazu. Osiągnięte porozumienie pozwala na zamknięcie postępowania przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie - informuje Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGiNG.

PGNiG weszło z Gazpromem w spór arbitrażowy, starając się o obniżkę. PGNiG bowiem importuje z Rosji dwie trzecie sprzedawanego gazu.

- Zawierając porozumienie, Gazprom i PGNiG pokazały, że w drodze negocjacji biznesowych są w stanie znaleźć pozytywne rozwiązanie korzystne dla obu partnerów - podkreśliła Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Zarządu PGNiG SA. -To dobry znak w przywracaniu konkurencyjności długoterminowych kontraktów gazowych PGNiG wobec rynków europejskich - dodała.

- Znaleźliśmy mechanizm korekty ceny rosyjskiego gazu do przyjęcia dla obu stron, który elastycznie odzwierciedla w kontraktach określone zmiany, zachodzące na gazowym rynku Polski i Europy. Osiągnięte porozumienie potwierdziło, że niezawodni partnerzy zawsze potrafią znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron, które będzie zachowywać równowagę ich interesów - powiedział Aleksander Miedwiediew, zastępca przewodniczącego zarządu Gazprom S.A.

Jak to może odbić się na cenach nawozów mineralnych? - W handlu gazem ziemnym obowiązują długoterminowe kontrakty. Owszem jeśli spadek cen gazu miałby charakter długookresowy, wtedy może się to przyczynić do obniżenia cen nawozów azotowych - mówi portalowi farmer.pl Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB.

Podobał się artykuł? Podziel się!