TOP PHOS - to całkowicie innowacyjna, chroniona patentem forma fosforu. To zupełnie nowy związek chemiczny, w którym połączono fosfor z cząsteczką organiczną mostkiem wapniowym. Nie jest więc to składnik zmieszany z inną substancją w celu zwiększenia jego aktywności, jest to nowa forma fosforu.

Produkt ten opracowywany był przez przeszło 3 lata, angażując w to wiele ośrodków naukowych i laboratoriów na świecie. Kolejne 3 zajęło w instytucie CERA we Francji należącym do Grupy Roullier, opracowanie technologii produkcji przemysłowej całkowicie nowej grupy nawozów.
Zagadnienia związane z opracowywaniem tej cząsteczki, jak również kilka istotnych badań przeprowadzonych w tym zakresie przedstawił nam na konferencji dr. JoseMaria Garcia Mina, wicedyrektor ds. Badań i rozwoju grupy Roullier.

Jego zdaniem ta unikalna formuła jest przełomowym rozwiązaniem bardzo istotnego problemu nawozowego, polegającego na uwstecznianiu po wprowadzeniu do gleby dużej ilości fosforu. Nowy związek będzie mniej wrażliwy na niedoskonałe pH siedliska, jak również ma się odznaczać dłuższym okresem działania w stosunku do tradycyjnych form tego pierwiastka.

Przeprowadzone doświadczenia z nową formułą TOP-PHOS wskazują na to, iż efektywność nawożenia fosforowego może wzrosnąć nawet kilkadziesiąt razy, co będzie miało odzwierciedlenie w uzyskaniu wyższych plonów.

Nowa linia nawozów oparta na tej formule jest obecnie szeroko wprowadzana w Europie, w tym również w Polsce. Polscy rolnicy będą mogli korzystać z dwóch nawozów zawierających tę innowacyjną formę fosforu. Będą to Eurofertil Top 35 NP oraz Eurofertil Top 51 NPK. Oba nawozy dedykowane są startowemu odżywianiu roślin jarych, w szczególności kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i warzyw.

Więcej informacji na ten temat będzie można przeczytać w najbliższym numerze miesięcznika FARMER

Podobał się artykuł? Podziel się!