- W listopadzie 2011 r. ceny nawozów mineralnych wzrosły o 1,3 proc. w porównaniu z październikiem. Najbardziej podrożała sól potasowa (o 2,5 proc.) i fosforan amonu (o 1,7 proc.). Nawozy azotowe podrożały natomiast średnio o 1 proc. W ciągu 12 miesięcy nawozy mineralne podrożały już o 17,7 proc., w tym najsilniej saletrzak (o 30,8 proc.) oraz saletra amonowa (o 28,7 proc.). Nieznacznie pogorszyły się relacje cen zbóż do cen nawozów mineralnych. Na zakup 1 kg NPK należało przeznaczyć 5,3 kg pszenicy o 0,1 więcej niż w miesiącu poprzednim i o 0,5 kg więcej niż przed rokiem. Relacje cen nawozów mineralnych do cen skupu trzody chlewnej były w listopadzie 2011 r. bardziej korzystne w porównaniu do listopada 2010 r. Rok temu na zakup 1 kg NPK należało przeznaczyć równowartość ze sprzedaży 8,9 kg trzody chlewnej, a obecnie jest to 1,2 kg mniej - wynika z raportu IERiGŻ.

Z raportu wynika, że tanieją nawozy mineralne na światowych rynkach. Średni spadek światowych cen nawozów mineralnych w listopadzie wyniósł 1,8 proc., w tym superfosfat potrójny potaniał o 3,8 proc., mocznik o 3,3 proc., a fosforan amonu o 3,1 proc.

W ciągu natomiast 12 miesięcy nawozy mineralne podrożały na świecie o 32 proc. Na wysoki poziom światowych cen nawozów mineralnych wpływa przede wszystkim dobra koniunktura w rolnictwie oraz rosnące ceny surowców wykorzystywanych do produkcji nawozów mineralnych (fosforyty zdrożały w ciągu 12 miesięcy o 45 proc.) oraz bezpośrednich nośników energii wynika z raportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!