Wapno defekacyjne to produkt uboczny w procesie ekstrakcji cukru. Nawóz ten jest bardzo popularny wśród rolników uprawiających buraki cukrowe.

Odpad ten może zawierać (średnio): 30 proc. wapna (CaO), które jest w formie węglanowej 1 proc. magnezu (MgO), 1 proc. fosforu (P2O5) oraz około 0,5 proc. azotu. W związku z tym z przykładową dawką 3t/ha wapna defekacyjnego do gleby wnosi się około 30 kg MgO, 30 kg P2O5, 15 kg N.
Zazwyczaj jest dobrze przygotowane do wysiewu, gdyż ma drobnoziarnistą strukturę. Można go rozsiewać przy użyciu tradycyjnych rozsiewaczy nawozowych.

Wapno defekacyjne ze względu na niewielką zawartość składnika odkwaszającego i wysokie koszty transportu stosowane jest jedynie przez tych rolników, których gospodarstwa znajdują się w niewielkiej odległości od cukrowni. Jako tzw. wapnowanie zachowawcze stosuje się go ok. 2-3 t/ha.
W przypadku gleb o niższym pH potrzebne są dawki rzędu 5, a nawet 10 t/ha. Wapno defekacyjne może podnieść pH gleby zaledwie w zakresie od 0,1 do 0,5 jednostki, nie nadaje się zatem do szybkiej regulacji kwaśnego odczynu.

Wysokie ceny nawozów mineralnych powodują, że stosowanie wapna defekacyjnego, które jest stosunkowo tanim nawozem jest ciągle popularne. Jego cena w zależności od cukrowni waha się w tym roku od 22-25 zł brutto za tonę nawozu.

Podobał się artykuł? Podziel się!