Zapytaliśmy przedstawicieli kilku firm, które produkty z ich oferty proponują zastosować wiosną, aby przyspieszyć regenerację roślin po zimie i pobudzić ich wegetację. Z uwagi na bogatą ofertę poprosiliśmy każdą z nich o wskazanie tylko jednego polecanego produktu, oddzielnie dla rzepaku ozimego i zbóż. Okazało się, że część produktów ma charakter uniwersalny. Można je stosować we wszystkich uprawach.

AGRII POLSKA

Nutri-Phite PGA firma poleca stosować w rzepaku ozimym. To płynny nawóz zawierający w 1 l: 41 g N, 359 g P2O5 w formie fosfonianu, 97 g K2O, mangan, cynk, i aminokwas - pyroglutaminian. Ostatni z wymienionych składników przyspiesza wykorzystanie CO2 z atmosfery oraz pobranie składników z gleby (głównie azotu), prowadząc do intensywnego przyrostu biomasy. Z kolei duża dawka fosforu w formie fosfonianu wpływa na ograniczenie stresu abiotycznego poprzez przyspieszenie wytwarzania w roślinach fitoaleksyn. Te z kolei są naturalnymi "antybiotykami" wykazującymi silne działanie antybakteryjne i grzybobójcze.

Firma zaleca stosować środek wiosną 2-krotnie. Pierwszy raz po ruszeniu wegetacji, a następnie po 10-14 dniach. Wysokość jednorazowej d awki wynosi 0,75 l/ha.

CALDENA

Pszenicę ozimą firma poleca zasilić dwukrotnie po wznowieniu wegetacji i po ukazaniu się liścia flagowego. Zalecana jednorazowa dawka to 0,5 kg/ha. Termin stosowania: wiosną od momentu ruszenia wegetacji do fazy liścia flagowego, dwa razy w tym okresie.

W rzepaku ozimym firma proponuje zastosować nawóz dwukrotnie, po ruszeniu wegetacji oraz w okresie wydłużania się pędu, każdorazowo w dawce 0,5 kg/ha.

COMPO EXPERT

Do wiosennego zastosowania w pszenicy ozimej firma zaleca Basfoliar Kelp P-Max (4-6 + wyciąg z alg morskich Ecklonia maxima). Firma proponuje dwukrotne podanie go roślinom, po ruszeniu wiosennej wegetacji i kolejny raz po 2-3 tygodniach, każdorazowo w dawce 2 l/ha. Istnieje możliwość łączenia produktu z innymi nawozami i środkami ochrony roślin.

W rzepaku ozimym poleca natomiast Basfoliar Aktiv (3-27-18 + B, Fe, Mo, Cu, Mn, Zn + wyciąg z alg Ecklonia maxima). Fosfor występuje w rzadko spotykanej formie fosforynu potasu, która pobudza w roślinach naturalne procesy obronne, zwiększając odporność na presję chorób grzybowych. Firma zaleca zastosować wiosną preparat dwukrotnie po ruszeniu wegetacji, k ażdorazowo w dawce 2 l/ha.

INTERMAG